Festyn Strażacki 2012- relacja Drukuj Email
wtorek, 15 maja 2012 21:57


Trzecia edycja Festynu Strażackiego „Poczuj się Strażakiem” już za nami. Impreza była wyjątkowo udana, dopisała pogoda, ilość uczestników przerosła nasze oczekiwania, strażacka grochówka rozeszła się ekspresowo i co najważniejsze, nasza impreza spotkała się z bardzo pozytywną oceną wśród naszych festynowych gości. To dzięki wspólnej, ciężkiej pracy strażaków z OSP i PSP Starogard oraz wsparciu naszych przyjaciół oraz gościnności, hipermarkietu Carrefour mogli Państwo spędzić to niedzielne popołudnie w naszym gronie.
Festyn zgodnie z ustalonym harmonogramem rozpoczął się o godz. 12:00. Uroczystego otwarcia dokonał dh. Łukasz Zblewski – Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim oraz mł. kpt.Karina Stankowska - Rzecznik Prasowy Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim. Starogardzcy strażacy przy okazji festynu zaznaczyli również dwie bardzo ważne daty w swojej historii. Ochotnicy obchodzą w tym roku 150-lecie powstania naszej OSP, zaś strażacy PSP świętują 20-lecie istnienia Państwowej Straży Pożarnej.


Atrakcji było, co nie miara, najmłodsi uczestnicy brali udział w konkurencjach pożarniczych, dzięki którym uzyskiwali „Patent Młodego Strażaka” Były to między innymi:

- podanie prądu wody do wyznaczonego celu

- gaszenie symulowanego pożaru za pomocą gaśnicy śniegowej

- praca w aparatach ochrony dróg oddechowych w warunkach symulowanego zadymienia

- stanowisko udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej

- elementy ratownictwa technicznego – praca sprzętem hydraulicznym – cięcie pojazdów

- ratownictwo wysokościowe – wejście po drabince speleologicznej - stanowisko przygotowane przez Grupę Ratownictwa Wysokościowego przy OSP Tczew

- zajęcia z ratownictwa wodnego oraz możliwość zapoznania się ze sprzętem do nurkowania

- możliwość zapoznania się z wyposażeniem samochodów gaśniczych z PSP Starogard ( MAN GCBA 9,5/50), OSP Starogard ( STAR-MAN GBA 2,5/25) OSP Zblewo ( Internationale GBA 2/18) oraz OSP Kaliska ( Mercedes GBA 1,8 /16)


alt

Przez cały czas festynu można było podziwiać nasze miasto z bardzo ciekawej perspektywy. Na początek z wysokości 18m dzięki SH-18 z OSP Zblewo, później z wysokości 32 m z wysięgnika SHD-32 z JRG PSP Starogard i na koniec niczym wisienka na urodzinowym torcie 37 metrów dzięki uprzejmości strażaków ze Tczewa – Iveco-Magirus SD-37. Dzięki uprzejmości Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP wszyscy chętni mogli również spróbować swoich sił na mobilnej ściance wspinaczkowej.

Na improwizowanej scenie, którą tworzyła ciężarówka z firmy „PROBE” pojawiła się orkiestra z OSP Bobowo, która swoimi występami udowodniła, że orkiestry strażackie potrafią zagrać nie tylko do marszu. Poza strażakami nasz festyn na nasz festyn zagościła również Policja prezentując swój nowoczesny sprzęt – każdy chętny mógł wsiąć za ster policyjnej motorówki lub dosiąść policyjnego motocykla.

Prawdziwym hitem okazała się strażacka grochówka – dla każdego, zupełnie za darmo ( z podziękowaniem dla hipermarkietu Carrefour), której około 1000 porcji rozeszło się w ekspresowym tempie, była też kawa i herbata.

Zorganizowano też pokaz mody strażackiej – zaprezentowano ubrania koszarowe, galowe ( zarówno MDP jak i OSP) poprzez ubrania specjalne, czyli takie, w jakich pracują strażacy w czasie akcji – typowe pożarnicze – USP, do prac przy usuwaniu kokonów os i szerszeni, żaroodporne do pracy w bardzo wysokich temperaturach oraz gazoszczelne - do prac przy likwidacji zagrożeń chemicznych.

alt

Przy współpracy sklepu zoologicznego „Bajka” zorganizowano konkurs plastyczny pt. „Strażacy ratują zwierzęta” Każdy uczestnik konkursu otrzymał upominek, a zwycięzcy otrzymali nagrody.

Samych tylko „Patentów Młodego Strażaka” wydaliśmy 1000 szt.

Na sam koniec wypada jeszcze raz podziękować wszystkim strażakom, sponsorom, i osobom, dzięki którym ten festyn się odbył i miał tak wyjątkową atmosferę

Zdjęcia z festynu w naszej galerii – zapraszamy

Foto: Lemi


 

Linki sponsorowane

Pogoda u nas

Odwiedziło nas:

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj883
mod_vvisit_counterWczoraj1267
mod_vvisit_counterW tym miesiącu7637
mod_vvisit_counterW tamtym miesiącu41034
mod_vvisit_counterOgółem1631077

Użytkowników (ostatnie 20 min.): 21
Dzisiaj jest: 06 Gru, 2019

Sonda

Czy podoba Ci się nasza strona?
 
Copyright © 2005 - 2019 OSP Starogard Gd. - Ochotnicza Straż Pożarna w Starogardzie Gdańskim. Our site is valid CSS Our site is valid XHTML 1.0 Transitional