Obóz MDP "Skrzynia 2007" Drukuj
niedziela, 19 sierpnia 2007 10:37

Jak co roku na początku lipca w miejscowości Skrzynia nad jeziorem Słonym organizowany jest  obóz wypoczynkowo - szkoleniowy dla członków Młodzieżowych Drużyn z Pożarniczych z terenu powiatu Starogardzkiego.


W tym roku w obóz odbywał sie w dniach 10 - 18 lipca i uczestniczyło w nim 195 członków MDP a opiekowało sie nimi 40 osobowa kadra opiekuńcza i pomocnicza. Wśród uczestników najliczniej reprezentowana była gmina Starogard (ponad 90 osób). Były także drużyny z Bobowa, Zblewa, Osieka, Osiecznej, Smętowa Granicznego, Skórcza, Lubichowa, Kalisk, Czarnej Wody, oraz miasta Starogard. Tak jak co roku i tym razem na młodzież czekało mnóstwo atrakcji. Wśród atrakcji znalazły się obozowe dyskoteki oraz ogniska, konkurs karaoke, wybory miss obozu, obozowy chrzest i śluby. Wśród zajęć sportowych sporym zainteresowaniem cieszyły się zawody w piłce nożnej i siatkowej. W miarę możliwości pogodowych młodzież korzystała z kąpieliska o raz kajaków. Duży nacisk położono na konkursy i szkolenia związane ze strażacki rzemiosłem. Ćwiczenia bojowe, sztafeta pożarnicza, szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej stanowiły dla obozowiczów "chleb powszedni". Młodzi adepci pożarnictwa mieli również okazje zapoznać się ze sprzętem do nurkowania, przećwiczyć elementy ratownictwa wysokościowego oraz wspiąć się na drabinę o wysokości 30m. Szczególnymi dniami były czwartek 12 lipca kiedy odbyła się wieczorna Msza Święta odprawiona przez kapelana strażaków, oraz wtorek 17 lipca gdzie w obecności zaproszonych gości odbyło się ślubowanie oraz wręczenie zdobytych odznak i specjalności strażackich. Wszystkie zajęcia zarówno te sportowe jak i związane z pożarnictwem oraz szkolenia teoretyczne osadzone były w planie zajęć który wyglądał w następująco:

Plan pracy obozu szkoleniowo - wypoczynkowego dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych
Dzień Przedpołudnie Popołudnie Wieczór
poniedziałek 09-07-07 Przyjazd na miejsce obozowania. Podział na drużyny, przydział opiekunów. Zakwaterowanie Zagospodarowanie się w namiotach. Zapoznanie się z regulaminem obozu i przepisami BHP. Wybór drużynowych.Zajęcia na wodzie, kąpiel, plażowanie. Ognisko powitalne. Przedstawienie całej kadry obozu. Wspólne śpiewanie piosenek, pląsy.
wtorek 10-07-07 Zawody z użyciem sprzętu pożarniczego -zwijanie i rozwijanie odcinka W 52 na czas -budowanie linii gaśniczej na czas. Zajęcia pod hasłem "Jestem lepszy - nie piję, nie palę". Zajęcia na wodzie (kajaki), kąpiel, plażowanie Wyprawa do lasu w celu wyszukania materiałów do upiększania obozu (trawy, korzenie, kamienie). Spartakiada obozowa. Kąpiel i plażowanie. Dyskoteka obozowa.
środa 11-07-07 Zawody z użyciem sprzętu pożarniczego -przelewanie wody odcinkiem W 75 do pojemnika -przetłaczanie piłki w odcinku W 75. Zajęcia sportowe (piłka nożna i siatkowa). Zajęcia pod hasłem "Narkotyki - śmiertelny wróg". Zajęcia na wodzie: kąpiel, plażowanie Zajęcia sportowo - rekreacyjne (mecz piłki nożnej: kadra obozu kontra uczestnicy). Spartakiada obozowa. Przygotowanie zajęć wieczornych( wybór uczestników, opracowanie scenariusza zabawy). Kąpiel i plażowanie. Zabawa w "Randkę w ciemno"
czwartek 12-07-07 Zawody z użyciem sprzętu pożarniczego -rzut odcinkiem W 52 do celu -sztafeta pożarnicza (wahadłowo). Zajęcia pod hasłem "Radzę sobie z problemami". Zajęcia na wodzie: kąpiel, plażowanie Zajęcia sportowo - rekreacyjne (eliminacje drużyn w turnieju piłki nożnej i siatkowej). Spartakiada obozowa. Wieczorna Msza Święta. Dyskoteka obozowa.
piątek 13-07-07 Wymarsz do rezerwatu przyrody pod hasłem "Cudze chwalicie swego nie znacie" Poznanie walorów turystycznych i przyrodniczych najbliższych okolic. Zajęcia pod hasłem "Lubię siebie i innych" Zajęcia na wodzie: kąpiel i plażowanie Zajęcia sportowo - rekreacyjne, zawody pływackie i wyścigi kajakowe. Spartiakiada obozowa. Zajęcia na wodzie: kąpiel i plażowanie. "Mini lista przebojów" konkurs karaoke.
sobota 14-07-07 Zajęcia z użyciem sprzętu wspinaczkowego."Test lęku wysokości" - wchodzenie na drabinę pożarniczą SD-30 Zajęcia na wodzie: kąpiel, plażowanie Spartakiada obozowa.Zajęcia na wodzie: kąpiel, plażowanie. Wybory Miss i Mistera obozu.
niedziela 15-07-07 Wymarsz patrolowy całego obozu. (Zadania na trasie związane z ochroną przeciwpożarową. Obóz podzielono na grupy. Cel marszu - OSP Osiek) Śluby obozowe.
poniedziałek 16-07-07 Zajęcia z ratownictwa medycznego: udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej (zajęcia teoretyczne i praktyczne). Zajęcia z użyciem sprzętu pożarniczego : ćwiczenie bojowe. Zajęcia na wodzie: kąpiel i plażowanie. Zawody w zapasach. Spartakiada obozowa.Zajęcia na wodzie: kąpiel, plażowanie. Chrzest obozowy .
wtorek 17-07-07 Zakończenie spartakiady obozowej. Zajęcia na wodzie i plażowanie. Uroczyste ślubowanie obozowiczów na sztandar w obecności zaproszonych gości. Pokaz sprawności bojowej straży pożarnej Pożegnalna dyskoteka obozowa.
środa 18-07-07 Pakowanie i przygotowanie do odjazdu. Likwidacja obozowiska.