Ogólnopolskie Obchody Dnia Strażaka - Gdańsk/Starogard Gd. Drukuj Email
niedziela, 18 maja 2008 23:35
Image

W tym roku ogólnopolskie obchody Dnia Strażaka odbywały się w piątek 9 maja w Gdańsku. Tego samego dnia swoje święto obchodzili również strażacy z naszej OSP.

Ogólnopolskie Obchody Dnia Strażaka rozpoczęła dwugodzinna msza święta odprawiona w intencji strażaków przez Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia w Bazylice Mariackiej. W czasie tej mszy poświęcono sztandary Komendy Wojewódzkiej PSP oraz Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Gdańsku. Następnie pododdziały przeszły przez stare miasto ulicami Piwną, Tkacką i Długą by dotrzeć na Długi Targ. Tam odbywa się kolejna część uroczystości. Wcześniej poświęcone sztandary zostają uroczyście przekazane do wyznaczonych jednostek organizacyjnych. Całość kończy się defiladą. Po uroczystym przemarszu wyróżnieni funkcjonariusz PSP oraz druhowie OSP udają się do Dworu Artusa gdzie wręczono im odznaczenia i nominacje. W tym samym czasie (od godz. 14) na Targu Węglowym strażacy z trójmiasta przygotowali nie lada atrakcję. Odbył się pokaz sprzętu i działań ratowniczych. Można było zobaczyć najwyższy w naszym województwie podnośnik hydrauliczny, wozy ratownictwa wodnego i chemicznego oraz pojazd gdańskiej Grupy Poszukiwawczo - Ratowniczej. Były pokazy ratownictwa wysokościowego i wiele innych atrakcji.

 

Zaledwie trzy godziny później, bo o 17 rozpoczęła się uroczystość w OSP Starogard. Poprowadził ją dh prezes Łukasz Zblewski. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Prezydent Miasta dh Edmund Stachowicz, Przewodnicząca Rady Miasta pani Helena Bugaj, oraz przewodnicząca wydziału spraw obywatelskich pani Urszula Domachowska. Komendę Powiatową PSP w Starogardzie reprezentował dowódca JRG Starogard kpt. Dariusz Żywicki a z powiatowego zarządu OSP sam prezes dh Wiesław Wrzesiński.. Nie zabrakło również gości z zaprzyjaźnionych jednostek OSP, miast i firm.

 

Prezes naszej OSP dh Łukasz wroli prowadzącego akademię

Image

Na wstępie został odczytany list, jaki skierował do nas prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej dh Waldemar Pawlak. Następnie zaproszeni goście obejrzeli prezentację multimedialną, dzięki której zapoznali się z zakresem zadań, sprzętem oraz osiągnięciami naszej jednostki.

Kolejną częścią uroczystości było odczytanie osób wyróżnionych odznaczeniami i medalami. Jest to u wyraz szacunku i podziękowanie za ofiarną i często niebezpieczną prace strażaków. Wyróżniono następujące osoby:

 

Wręczenie Srebrnych Medali Za Zasługi Dla Pożarnictwa...

Image


Złotym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa: Wrzesiński Wiesław, Urban Janusz, Miszewski Zbigniew

Srebrnym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa: Zblewski Łukasz, Jarczyk Maciej, Bławat Rafał, Kucharczyk Sebastian, Wojcicki Marcin

Brązowym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa: Adamowski Ryszard, Nagórski Grzegorz, Adamowska Magdalena

Odznaką Strażak Wzorowy: Michał Kosater, Maja Sojka, Arnold Gencza, Łukasz Kraska, Jarosław Czyry


Odznakami za wysługę lat:

60 lat- Edmund Ziemann

55 lat- Kazimierz Bukowski

50 lat- Ryszard Liszewski

45 lat- Jan Orzechowski

30 lat- Kazimierz Gdaniec, Mieczysław Czyryk

20 lat- Piotr Zaborowski, Zdzisław Jurczyk

15 lat- Andrzej Bajerowski, Dariusz Żywicki, Marek Pańcierzyński, Kazimierz Glaner, Andrzej Piotrowski

10 lat – Marcin Lemke

Głos zabrał Prezydent Miasta dh Edmund Stachowicz

Image

Po wręczeniu odznaczeń głos zabrali zaproszeni goście, np. Prezydent Miasta, któremu, ze względu na przynależność do OSP problemy, z jakimi zmagają się strażacy nie są obce.

Przez cały czas nad zaproszonymi gości czuwały druhny i druhowie z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej częstując zebranych kawą lub herbatą, za co należą im się podziękowania.

 

Drużyna MDP dbała o poczęstunek gości.

Image

Foto:Lemi

 

Linki sponsorowane

Pogoda u nas

Odwiedziło nas:

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj648
mod_vvisit_counterWczoraj1341
mod_vvisit_counterW tym miesiącu21725
mod_vvisit_counterW tamtym miesiącu41034
mod_vvisit_counterOgółem1645165

Użytkowników (ostatnie 20 min.): 9
Dzisiaj jest: 16 Gru, 2019

Sonda

Czy podoba Ci się nasza strona?
 
Copyright © 2005 - 2019 OSP Starogard Gd. - Ochotnicza Straż Pożarna w Starogardzie Gdańskim. Our site is valid CSS Our site is valid XHTML 1.0 Transitional