Pożar budynku mieszkalnego - Jabłowo gm. Starogard Drukuj Email
piątek, 29 stycznia 2010 21:02

"9 zastępów straży pożarnej i 28 strażaków walczyło z pożarem do jakiego doszło w budynku mieszkalnym w miejscowości Jabłowo. Bilans: 2 osoby poszkodowane - w tym jeden ratownik oraz straty w wysokości ok. 50 tyś. zł. Część budynku została wyłączona z użytkowania. "


alt

Zgłoszenie o pożarze dociera do starogardzkiego PSK dwie minuty przed godziną 14. Na miejsce zdarzenia zostaje zadysponowany SLRd oraz nowy nabytek JRG PSP - Man GCBA 9,5/50. Z przeciwnego kierunku do akcji wyjeżdzają ochotnicy z Bobowa.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia ratownicy zastali pożar w przestrzeni poddasza (pomiędzy dachem a podwieszanym stropem). Część stropu uległa zerwaniu w wyniku pożaru, ogień obejmował także poszycie dachowe. Kierujący akcją ratowniczo - gaśniczą poleca wezwać dodatkowe siły i środki. Ze swoich remiz wyjeżdżają ochotnicy z Sucumina i Starogardu Gdańskiego. Na miejsce udają się również SHD-32 i dowódca JRG PSP.


alt

W tym samym czasie przybyli na miejsce ratownicy zabezpieczają teren działań i podają 3 prądy wody ( 2 w natarciu od wewnątrz budynku oraz jeden w obronie na poszycie dachu z zewnątrz budynku). Poszkodowanej kobiecie udzielana jest pomoc przedmedyczna, po czym następuje przekazanie jej przybyłej na miejsce karetce pogotowia ratunkowego. Udzielono również pomocy przedmedycznej jednemu z ratowników, który uległ poparzeniu (szczęśliwie odniesione obrażenia okazały się nie groźne).

Po zlokalizowaniu pożaru, strażacy przystępują do rozbiórki stropu podwieszanego oraz poszycia dachu. Trwa dogaszanie pogorzeliska. Na miejsce zdarzenia przybywa przedstawiciel Powiatowego Inspektora Budowlanego, który po oględzinach wyłączył poddasze z użytkowania.


alt

Skład zastepu OSP Starogard (od lewej) : Mikołaj Grabowski, Michał Swobodziński, Michał Kirschner, Marek Liss, Andrzej Biernat, Michał Kosater i nieobecny nazdjęciu Sławomir Lewandowski - ktoś musiał tą fotkę zrobić ;-)))

Działania ratowników trwały 1 godz. i 28 min.  Podano łącznie 3 prądy wody (2 w natarciu i 1 w obronie) i zużyto jej ok. 3 m3. Zasilanie odbywało się z hydrantu. Pożar objął powierzchnię 160m2 i kubaturę 240m3. Wstępnie straty oszacowano na 50 tyś zł , zaś uratowane mienie na ok 400 tyś zł.


W działaniach wzięły udział następujące siły i środki:

PSP - 3 zastępy, 9 ratowników

OSP - 4 zastępy, 18 ratowników

Wykaz zastępów:

PSP Starogard Gdański: SLOp, SHD-32 , GCBA 9,5/50 , SLRd , SLRR , 

OSP Bobowo: GBA 2,5/16

OSP Starogard Gdański: GBA 2,5/2

OSP Sucumin: GBA 3/32 , GCBA 6/32

Pogotowie Ratunkowe, Policja, Energetyka

Foto: dh Marek Liss

 

Linki sponsorowane

Pogoda u nas

Odwiedziło nas:

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj135
mod_vvisit_counterWczoraj1609
mod_vvisit_counterW tym miesiącu33613
mod_vvisit_counterW tamtym miesiącu42573
mod_vvisit_counterOgółem1699626

Użytkowników (ostatnie 20 min.): 24
Dzisiaj jest: 25 Sty, 2020

Sonda

Czy podoba Ci się nasza strona?
 
Copyright © 2005 - 2020 OSP Starogard Gd. - Ochotnicza Straż Pożarna w Starogardzie Gdańskim. Our site is valid CSS Our site is valid XHTML 1.0 Transitional