Pożar chlewni - Janin gm. Starogard Drukuj
Wpisany przez Marcin Lemke   
poniedziałek, 25 stycznia 2010 16:50

Blisko 8 godzin strażacy walczyli z pożarem chlewni, który wybuchł tuż przed godz. 8  w miejscowości Janin gm. Starogard. W akcji wzięło udział 11 zastępów i 50 strażaków z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu powiatu starogardzkiego.


Zgłoszenie wpłynęło do PSK o godzinie 7:49. Na miesjce udały się 3 zastępy PSP Starogard Gdański oraz zastęp OSP Siwiałka. Po przybyciu na miejsce ratownicy zastali pożar słomy na całej powierzchni poddasza chlewni, ogniem objęty był również dach budynku.


alt

Pierwszym zadaniem strażaków była ewakuacja trzody chlewnej (ponad 60 szt.)w bezpieczne, wskazane przez właściciela miejsce. Następnie ratownicy podali 3 prądy wody w natarciu na palącą się słomę. Ze względu na rozmiar zdarzenia kierujący działaniami ratowniczymi polecił zadysponować kolejne zastępy straży pożarnej. Stanowisko wodne zorganizowano przy odległym o ok. 200m stawie. Zasilanie odbywało się za pomocą motopompy pływającej.

W trakcie prowadzenia działań zasłabła kobieta mieszkająca w poszkodowanym gospodarstwie. Ratownicy udzielili jej kwalifikowanej pomocy przedmedycznej a następnie przekazali wezwanej na miejsce obsadzie pogotowia ratunkowego.

alt

Ze względu na ryzyko zawalenia się stropu strażacy prowadzili działania wyłącznie z zewnątrz. Przy pomocy ładowarki usunięto poszycie dachu, dzięki czemu zlokalizowano niedostępne wcześniej zarzewia ognia. 

Panujące warunki atmosferyczne wymogły na kierującym akcją podmianę ratowników prowadzących działania. Dalsze czynności polegały na usuwaniu słomy z budynku i dogaszaniu jej prądami wody. W trakcie tych prac runęła część stopu. Po dogaszeniu pogorzeliska zastępy wróciły do swoich jednostek.

Działania ratowników trwały 7 godz. i 58 min.  Podano łącznie 4 prądy wody i zużyto jej ok. 50 m3. Zasilanie odbywało się ze zbiornika naturalnego. Pożar objął powierzchnię 1200m2 i kubaturę 3000m3. Wstępnie straty oszacowano na 100 tyś.zł zaś uratowane mienie na 100 tyś zł. Spaleniu uległa słoma i dach, zniszczeniu strop i częściowo ściany budynku.

Akcję utrudniała bardzo niska temperatura (- 19 stopni C), na początku wystapiły również problemy z dojazdem, miesjce zdarzenia znajdowało się w sporej odleglości do głownych, odśnieżonych dróg.


alt


W działaniach wzięły udział następujące siły i środki:

PSP - 4 zastępy, 10 ratowników

OSP - 7 zastępów, 40 ratowników

Wykaz zastępów:

PSP Starogard Gdański: GCBA 5/24 ,GCBA 9/50, SLRR, SLOp

OSP Bobowo: GCBM 5/13 , GBA 2,5/16

OSP Starogard Gdański: GBA 2,5/25

OSP Siwiałka: GBA 2,5/16

OSP Skarszewy: GBA 1,5/16

OSP Sucumin: GCBA 6/32, GBA 3/32

Więcej zdjęć z tej akcji w naszej Galerii .

Foto: OSP Strogard