Pożar poddasza ul. Południowa Drukuj
Wpisany przez Marcin Lemke   
niedziela, 29 marca 2009 19:25
W czasie kiedy nasi młodzi strażacy przygotowywali się do egzaminu końcowego w Szlachcie, do Starogardzkiego PSK wpłynęła informacja o pożarze budynku mieszkalnego na ul. Południowej. Z JRG wyjeżdżają 3 zastępy PSP Starogard.

Pożar zgłoszono o godz. 9:29, niecałe 3 minuty później pierwszy zastęp jest już na miejscu. Ratownicy zastali palącą się powierzchnię dachu przy kominie 2 kondygnacyjnego budynku mieszkalnego. Ze względu na rozmiar i umiejscowienie pożaru zadysponowano jeszcze SLRd z PSP Starogard oraz SH-18 z naszej OSP.
Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia podano 2 prądy wody w natarciu. Działania prowadzono z wewnątrz budynku (po klatce schodowej) oraz z zewnątrz z drabin przenośnych. Pożar ugaszono a następnie przy użyciu wysięgnika rozebrano uszkodzone elementy konstrukcyjne. Po zakończeniu działań zastępy wróciły do jednostek.

 

Działania ratowników trwały łącznie 1 godz. i 5min. Do gaszenia pożaru podano łącznie 2 prądy wody w natarciu i zużyto jej ok. 1 m3. Zasilanie odbywało się z hydrantu poziemnego. Pożar został sklasyfikowany jako mały i objął powierzchnię 16m2 i kubaturę 3m3. Wstępnie starty oszacowano na 75 tyś zł zaś uratowane mienie na 5000 tyś zł.

 

W działaniach wzięły udział następujące siły i środki:

PSP - 4 zastępy, 12 ratowników

OSP - 1 zastęp, 2 ratowników


Wykaz zastępów:

PSP Starogard Gdański: SLRd, GCBA 5/24, GLBA 1,5/12 SLOp

OSP Starogard Gdański: SH-18