Pożar stodoły - Urbanowo gm. Bobowo Drukuj Email
sobota, 05 grudnia 2009 22:24

Dziś (5 grudnia) tuż przed godz. 20 starogardzkie PSK zostaje powiadomione o pożarze stodoły w Urbanowie położonym niedaleko Dąbrówki w gminie Bobowo. W pierwszej kolejności na miejsce zdarzenia zostają zadysponowane po 2 zastępy z OSP Bobowo i JRG PSP Starogard oraz nasz zastęp GBA 2,5/25. Nasi strażacy wrócili właśnie z zabezpieczenia imprezy masowej i nie zdążyli nawet wstawić samochodu do garażu.

alt

W czasie, kiedy nasi strażacy jechali ma miejsce zdarzenia PSK Starogard zadysponowało jeszcze 2 GCBA z OSP Lubichowo i Zielona Góra oraz dodatkowe zastępy z OSP Bobowo i Wysoka. Na miejscu zdarzenia ratownicy zastali drewnianą stodołę w całości zajętą przez ogień. Pierwsi na miejscu byli strażacy z Bobowa zaraz za nimi na miejsce dojechały zastępy z OSP i PSP Starogard. Nasi ratownicy zbudowali linię główną z odcinka W-75 zakończonego rozdzielaczem oraz 2 linie gaśnicze W-52 i podali 2 prądy wody w natarciu. Kolejne 2 prądy wody (1 w obronie na pobliski budynek gospodarczy i jeden w natarciu na płonąca stodołę) podali strażacy z OSP Bobowo. Po przybyciu na miejsce kolejnych zastępów zbudowano linie zasilające do pojazdów podających wodę na odcinki bojowe. Teren akcji oświetlono za pomocą 3 masztów oświetleniowych (2 przenośne i 1 na samochodzie z Bobowa). W trakcie akcji linie gaśnicze sukcesywnie rozbudowywano o kolejne odcinki. Zaopatrzenie wodne stanowiły zastępy GCBA, które dowoziły wodę pobierając ją z hydrantu w Dąbrówce.


Ze względu na możliwość zawalenia się drewnianej konstrukcji strażacy podawali wodę z bezpiecznej odległości. Po opanowaniu sytuacji strażacy rozgarnęli i przelali niewielką ilość słomy która znajdowała się w stodole. Następnie przewrócono spaloną konstrukcję za pomocą wyciągarki i dogaszono dwoma prądami wody. Na tym działania zakończono i zastępy wróciły do jednostek.

alt

Skład zastępu OSP Starogard:

dowódca – Marcin Wojcicki

kierowca – Mikołaj Grabowski

rota 1 -      Michał Kirschner, Sławomir Lewandowski

rota 2 -      Marcin Lemke, Maja Sojka

Działania ratowników trwały 2 godz. i 22 min.  Podano łącznie 4 prądy wody (3 w natarciu i 1 w obronie) i zużyto jej ok. 30 m3. Zasilanie odbywało się poprzez dowożenie z hydrantu w pobliskiej miejscowości. Pożar objął powierzchnię 120m2 i kubaturę 720m3. Wstępnie starty oszacowano na 20 tyś zł zaś uratowane mienie na 100 tyś zł.


alt


W działaniach wzięły udział następujące siły i środki:

PSP - 2 zastępy, 4 ratowników

OSP - 7 zastępów, 30 ratowników

Wykaz zastępów:

PSP Starogard Gdański: GCBA 5/24 , SLOp

OSP Bobowo: GCBM 5/13 , GBA 2,5/16 , SLKw

OSP Lubichowo: GCBA 5/24

OSP Starogard Gdański: GBA 2,5/25

OSP Zielona Góra: GCBA 6/32

OSP Wysoka: GLM 8

Więcej zdjęć już wkrótce w naszej Galerii.

Relacja z tego zdarzenia również na stronie OSP Lubichowo

Foto: OSP Starogard

 

Linki sponsorowane

Pogoda u nas

Odwiedziło nas:

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj71
mod_vvisit_counterWczoraj71
mod_vvisit_counterW tym miesiącu543
mod_vvisit_counterW tamtym miesiącu3705
mod_vvisit_counterOgółem1858410

Użytkowników (ostatnie 20 min.): 3
Dzisiaj jest: 07 Lip, 2020

Sonda

Czy podoba Ci się nasza strona?
 
Copyright © 2005 - 2020 OSP Starogard Gd. - Ochotnicza Straż Pożarna w Starogardzie Gdańskim. Our site is valid CSS Our site is valid XHTML 1.0 Transitional