Pożar w Owidzu (zaktualizowany) Drukuj
Wpisany przez Marcin Lemke   
piątek, 23 maja 2008 20:38

W piątek 23 maja po godz. 18 doszło do  pożaru zabudowań gospodarczych w Owidzu, gmina Starogard. Do zdarzenia wyjechało łącznie 5 zastępów straży pożarnej.

Pożar rozwinął się na poddaszu...

529-83 z OSP Starogard i 521-21 z PSP Starogard w tle

 

Zgłoszenie o pożarze wpłynęło drogą telefoniczną o godz. 18:43. Na miejsce zostały zadysponowane 3 zastępy PSP Starogard oraz 2 zastępy OSP (po jednym ze Starogardu i Bobowa) Po 6 minutach pierwszy wóz strażacki dociera we wskazane miejsce.  Po przybyciu na miejsce ratownicy zabezpieczyli teren działań i podali 1 prądy wody w obronie oraz 2 prądy wody w natarciu na palącą się drewnianą szopę przybudowaną do dwukondygnacyjnego budynku gospodarczego. Szopy nie udało się uratować, pożar był już na tyle rozwinięty, że strawił ją doszczętnie. Niestety płomienie przeniosły się również na piętro budynku gospodarczego (a właściwie poddasze) gdzie składowana była słoma. Tu sytuacja nie była taka prosta, ponieważ nie łatwo zlokalizować taki pożar.

 

Ze względu na problemy z zasilaniem (zbyt niskie ciśnienie wody w sieci hydrantowej) zastęp z OSP Bobowo został skierowany do zbudowania stanowiska wodnego przy oddalonym o ok. 100m stawie. Po opanowaniu sytuacji i zlokalizowaniu pożaru przewietrzono wszystkie zadymione pomieszczenia. Poszycie dachu zostało schłodzone 1 prądem wody.  Strażacy rozebrali część nadpalonego dachu oraz drewnianego stropu. Resztę tlącej się słomy usunięto z poddasza a następnie przelano prądem wody.

Rozbiórka i dogaszanie nadpalonego dachu

 

Pożar ten został skwalifikowany jako mały i objął pow. ok 35m2. Ratownicy podali w sumie 3 prądy wody. Zużyto ok. 20m3 wody którą pobierano z poliskiego zbiornika wodnego.  Wstępnie straty wyceniono na ok. 20 tyś zł. zaś uratowane mienie na 100 tyś. zł. Działania ratowników trwały 1h i 53 min.

 

W działaniach wzięły udział następujące siły i srodki:

PSP - 3 zastępy, 7 ratowników

OSP - 2 zastępy 7 ratowników

Policja

Wykaz zastępów:

PSP Starogard Gdański: GCBA 5/24, GLBA 1,5/12, SLOp

OSP Bobowo: GBA 1,6/16

OSP Starogard Gdański  GBA 2,5/25

 

Zdjęcia naszych dzielnych strażaków można obejrzeć w Galerii.

Foto:Lemi