Pożar w składzie opału Drukuj
Wpisany przez Marcin Lemke   
niedziela, 07 września 2008 21:10

Image
GCBA 5/24 z PSP Starogard
Spokojny niedzielny wieczór (7 września) zostaje przerwany dźwiękiem otrzymanej wiadomości tekstowej. Wiadomość krótka ale wymowna. "Pożar". Już po kilku minutach zastęp GBA 2,5/25 z kompletną 6 osobową załogą mknie ulicami Starogardu. Pali się hałda węgla w składzie opału na ul. Jabłowskiej.

 

 

Kosa i Lemi - lanie wody ;-)
Nasz zastęp podał 2 prądy wody

Pierwsze na miejsce przybyły PSP, które po dokonaniu rozpoznania stwierdziły, że prawdopodobnie doszło do samozapłonu i pożaru hałdy węgla. Pracownicy składu za pomocą ładowarki zaczęli wybierać węgiel i przewozić go w wydzielone miejsce a strażacy przelewali go prądami wody. Ze względu na duże zapotrzebowanie na środki gaśnicze ratownicy zbudowali dwie linie zasilające z hydrantów naziemnych . Spora ilość zmagazynowanego węgla wymusiła użycie drugiej, większej ładowarki.

 

 

Image
Siły i środki na miejscu zdarzenia ..... wystarczające!

 

Pożar objął  ok 200m2 powierzchni i kubaturę 600 m3 . Ratownicy podali w sumie 4 prądy wody której zużyto ok. 20m3. Zasilanie odbywało się z hydrantów.  Wstępnie straty wyceniono na ok. 10 tyś zł. zaś uratowane mienie na 500 tyś. zł. Działania trwały 3 godziny i zakończyły się przekazaniem miejsca zdarzenia właścicielowi, który zobowiązał się do dozorowania pogorzeliska.

 

 

W działaniach wzięły udział następujące siły i środki:

PSP - 3 zastępy, 7 ratowników

OSP - 1 zastęp 6 ratowników

ZSP - 1 zastęp 2 ratowników

Wykaz zastępów:

PSP Starogard Gdański: GCBA 5/24, GLBA 1,5/12, SLOp

OSP Starogard Gdański:  GBA 2,5/25

ZZSP "POLPHARMA": GBA 2,5/16

 

Foto: dh. Andrzej Biernat