Pracowita niedziela - pożar wysypiska śmieci - Linowiec Drukuj
niedziela, 03 lutego 2008 19:07

29 lipca nasi strażacy podjęli 3 interwencje związane z pożarami. Dwukrotnie walczyli z ogniem na miejskim wysypisku śmieci oraz gasili pożar sterty gałęzi w Okolu.

 

Pierwsze zdarzenie miało miejsce na miejskim wysypisku śmieci w Linowcu. Do akcji udał się zastęp GBA 2.5/25. Pożarem objęte było prawie 1000 metrów kwadratowych wysypiska. Szczególnym utrudnieniem dla strażaków była nie powierzchnia ale kierunek rozprzestrzeniania się ognia. Oprócz powierzchni ogień rozprzestrzenił sie w głąb pryzmy śmieci. Pożary podpowierzchniowe są szególnie trudne do ugaszenia ze względu na problem z podaniem środka gaśniczego na odpowiednią głębokość.
Dh Daniel - czas na zmianę ......powietrze się skończyło!!!
Często stosuje się środki zwilżające w tym jednak konkretnym wypadku z pomocą przyszła obsługa wysypiska wspomagając raowników ciężkim sprzętem a dokładniej spychaczem. Śmieci były sykcesywnie rozgarniane a następnie gaszone.
Ze względu na materiały które uległy spaleniu (w dużej mierze tworzywa sztuczne, których produkty spalania często są szkodliwe lub nawt toksyczne) część ratowników musiała pracować w aparatach ODO (ochrony dróg oddechowych)

Wody nikt nie żałował... poszło prawie 300 000 litrów...

Skala pożaru była dosyć duża co odbiło się na konieczności zadysponowania sporych sił i środków oraz sporym zużyciu środków gaśniczych. Prawie 250 metrów sześcinnych wody dostarczono ze stanowiska zasilania zbudowanego przy położonym niedaleko zbiorniku wody. W sumie podano 6 prądów wody w natarciu i zużyto łącznie ok 300 metrów sześciennych wody. Działania ratoniczo gaśnicze trwały ponad 6 godzin.

W działaniach udział wzięły następujące siły i środki :

PSP - 2 zastępy, 4 ratowników
OSP - 6 zastępów, 26 ratowników

Wykaz zastępów:

PSP Starogard Gdański: GCBA 5/32, SLRR
OSP Siwiałka: GBM 4/8
OSP Skarszewy: GCBA 6/32
OSP Starogard GBA 2,5/25
OSP Sucumin GBA 3/32, GCBA 6/32 SLKw

Kolejne wezwanie wstępnie zgłoszone jako pożar ścierniska w okolicach miejscowości Okole (gmina Starogard) okazało się pożarem sterty gałęzi. Do tej akcji starogardzcy ochotnicy udali się również zastępem GBA. Spaleniu uległa sterta gałęzi o powerzchni ok 6o merów kwadratowych. Strażacy podali 2 prądy wody w natarciu i zużyli ok 15 metrów sześciennych wody Czas prowadzenia działań ratowniczo - gaśniczych: 50 min.

W działaniach udział wzięły następujące siły i środki :


PSP - 1 zastęp, 3 ratowników
OSP - 2 zastępy, 13 ratowników

Wykaz zastępów:

PSP Starogard Gdański: GCBA 5/32
OSP Siwiałka: GBM 4/8
OSP Starogard GBA 2,5/25

Po powrocie do jednostki zastęp GBA został ponownie zadysponowany do kolejnego pożaru na terenie wysypiska śmieci w Linowcu. Tym razem pożar został zauważony w miarę wcześnie w związku z czym po przybyciu na miejsce zdarzenia ratownicy zastali pożar powierzchni pryzmy obejmujący ok 50 metrów kwadratowych Natychmiastowe podanie 3 prądów wody w natarciu skutecznie zapobiegło rozprzestrzenieniu się ognia. Pozostało tylko dogasić pogorzelisko. Zużyto ok 25 metrów sześcinnych wody, a czas akkcji to 3 godz. i 6 min.

W działaniach udział wzięły następujące siły i środki :


PSP - 3 zastępy, 8 ratowników
OSP - 1 zastęp, 6 ratowników

Wykaz zastępów:

PSP Starogard Gdański: GCBA 5/32,GLBA 1.10,  SLOp
OSP Starogard GBA 2,5/25

Foto: Dh Daniel Glinkowski