Wtorek pełen wrażeń.... Drukuj
Wpisany przez Marcin Lemke   
wtorek, 31 marca 2009 19:31

Ostatni dzień marca okazał się dniem pełnym wrażeń. Niespodziewanej awarii uległ Jelcz GCBA 5/24 należący do PSP w Starogardzie Gdańskim. Jego miejsce w podziale bojowym zajął nieco mniejszy pojazd. Nasz Star-Man GBA2,5/25. Okazał się niezmiernie przydatny ponieważ tuż po godz. 13 do PSK wpłynęło zgłoszenie o pożarze traw przy ul .Jagiełły. Nasi strażacy udali się do tego zdarzenia naszym wysłużonym Starem GBM 2.5/8.


Awaria GCBA 5/24 okazała się na tyle poważna że został on wycofany z podziału bojowego PSP Starogard. Niestety na jego miejsce musiał znaleźć się inny pojazd ze względu na to że jego zadanie to zabezpieczenie terenu całego powiatu. Zadanie to przypadło naszemu GBA. 2,5/25 Pomimo tego że jest sporo mniejszy dumnie zajął miejsce w środkowym boksie garażowym starogardzkiej JRG.
Nie upłynęło zbyt wiele czasu, bo ok godz. 13 wyjechał do pożaru trawy przy ul. Jagiełły. Po przybyciu ma miejsce przeprowadzono rozpoznanie i wezwano 2 kolejne zastępy. Pożar objął bardzo duży obszar i niezbędna była pomoc dodatkowych sił i środków. Starogardzcy ochotnicy wyjechali Starem 244 GBM 2,5/8 , z PSP Starogard zadysponowano GLBA 1,5/12 a z remizy w Sucuminie wyjechał GBA 3/32. Po zakończeniu działań przy ul Jagiełły strażacy zajęli się zwijaniem sprzętu. Było tego naprawdę sporo bo użyto praktycznie wszystkich odcinków tłocznych jakie znajdowały się na obu naszych samochodach.  Prawie, ponieważ w ferworze walki spaleniu uległy 2 odcinki tłoczne. (1 W 75 i 1 W 52). Straty z tego tytułu to ok 470 zł.
Działania ratowników trwały łącznie 1 godz. i 53 min. Do gaszenia pożaru wykorzystano podręczny sprzęt gaśniczy (tłumice) oraz podano  2 prądy wody w natarciu i zużyto jej ok. 5 m3. Zasilanie odbywało się z rzeki. Pożar został sklasyfikowany jako średni i objął powierzchnię 8 ha.
W działaniach wzięły udział następujące siły i środki:
PSP - 2 zastępy, 8 ratowników
OSP - 3 zastępy, 9 ratowników

Wykaz zastępów:

PSP Starogard Gdański: GLBA 1,5/12 SLOp

OSP Starogard Gdański: GBA 2,5/25 - (obsada PSP)  GBM 2,5/8

OSP Sucumin: GBA 3/32

Niestety zastępy nie wróciły do jednostek. Kolejne zgłoszenie, również pożar traw ale po przeciwnej stronie miasta, w okolicach ul. Jabłowskiej. Na miejscu zdarzenia pracowali już strażacy z ZZSP "POLPHARMA" niestety żywioł był trudny do opanowania. Dopiero po przybyciu dodatkowych sił pożar został opanowany. Po zakończeniu działań zastępy wróciły do swoich jednostek.
Działania ratowników trwały 1 godz. i 7min. Do gaszenia pożaru  wykorzystano podręczny sprzęt gaśniczy (tłumice) oraz podano łącznie 3 prądy wody w natarciu i zużyto jej ok. 5 m3. Zasilanie odbywało się z hydrantu  Pożar został sklasyfikowany jako średni i objął powierzchnię 3 ha.
W działaniach wzięły udział następujące siły i środki:
PSP - 1 zastęp, 1 ratownik

OSP - 2 zastępy, 9 ratowników

ZZSP "POLPHARMA" - 2 zastępy 7 ratowników

 

Wykaz zastępów:

PSP Starogard Gdański: SLOp

OSP Starogard Gdański: GBM 2,5/8

OSP Sucumin : GBA 3/32

ZZSP "POLPHARMA": GBA 2.5/16 , GCBA 9/32