Wyciek paliwa z autobusu - ul. Kolejowa Drukuj
Wpisany przez Marcin Lemke   
czwartek, 05 marca 2009 19:20
W pracy - strażak, po godzinach strażak ochotnik
Dh Grzegorz Nagórski w trakcie pracy
Dnia 25 lutego o godz. 11:35 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego Wpływa telefoniczna informacja o wycieku paliwa z autobusu na ul. Kolejowej. Na miejsce zdarzenia wyjeżdżają 2 zastępy PSP Starogard.

 

 

 

 

 

 

 

 

foto: OSP Starogard Gdanski
Zbieranie paliwa za pomocą sorbentu

Po przybyciu na miejsce zdarzenia ratownicy zastają autobus MZK marki Neoplan z uszkodzonym zbiornikiem paliwa. Ze względu na skale zdarzenia (spora powierzchnia rozlewiska – wyciekło 160 l oleju napędowego) kierujący działaniami ratowniczymi poleca wezwać kolejne zastępy straży pożarnej Z remizy PSP wyjeżdżają SLRCh oraz SLRR, z ZZSP „Polpharma” SLRCh a z OSP Starogard zastęp GBA 2,5/25. Ratownicy po zabezpieczeniu terenu zdarzenia zabezpieczyli studzienki kanalizacyjne za pomocą mat sorpcyjnyh oraz sorbentu. Wstępnie do zbierania rozlanego oleju napędowego użyto specjanego odkurzacza. Za jego pomocą zebrano ok. 600 litrów mieszaniny wodno olejowej.

 

Siły is środki na miejscu zdarzenia.
Chemik z PSP a w tle chemik z ZZSP Polpharma

Na miejsce przybywa przedstawiciel Przedsiębiorstwa wodno – kanalizacyjnego STAR-WIK. Po przeanalizowaniu map i schematów ustalono lokalizację wylotów kanalizacji deszczowej i sprawdzono te miejsca pod kątem przedostania się substancji ropopochodnej do środowiska. Na szczęście sprawna akcja strażaków zapobiegła powstaniu takiego skażenia. Resztę wycieku zebrano za pomocą sorbentu, a następnie usunięto tzw. film olejowy za pomocą dyspergentu. Zużyty sorbent załadowano do beczek i przewieziono do MZK Starogard celem przekazania do utylizacji Po zakończeniu działań zastępy wróciły do jednostek.

Działania ratowników trwały łącznie 2 godz. i 58min. i zakończyły się o godz. 14:34. Do likwidacji tego wycieku zużyto ok. 500 kg sorbentu oraz 50 kg dyspergentu. Rozlane paliwo zanieczyściło ok. 1500m2 jezdni.

 

..a daleko w tle nasz niezastąpiony GBA 2,5/25
SLRd z PSP Starogard ...

 

W działaniach wzięły udział następujące siły i środki:

PSP - 4 zastępy, 10 ratowników

OSP - 1 zastęp, 4 ratowników

ZSP – 1 zastęp, 2 ratowników


Wykaz zastępów:

PSP Starogard Gdański: SLRd, SLRCh, SLRR, SLOp

OSP Starogard Gdański GBA 2,5/25

ZZSP „Polpharma”: SLRCh

Foto: OSP Starogard