Ćwiczenia w kościele pw. św Katarzyny Drukuj
wtorek, 18 listopada 2008 21:18

Dnia 18 listopada 2008 ok. godz. 12 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego dzwoni proboszcz parafii pw. św. Katarzyny z informacją, że w kościele wybuchł pożar. Ze wstępnych informacji wynikało, że w budynku kościoła mogą znajdować się ludzie.

 

Strażacy PSP w akcji.
Budowa lini gaśniczych...
Na miejsce zdarzenia zostaje zadysponowane 5 zastępów PSP Starogard Gd. (SLOp, GCBA 5/32 SLRt, GLBA 1,5/12 i SD 30) Po przybyciu na miejsce, ustalono, że pożar wybuchł na drugim piętrze chóru, gdzie konserwator prowadził pracę przy silniku napędzającym miech organów. Z osobą prowadzącą te prace nie ma żadnego kontaktu. Wnętrze kościoła oraz wieża są silnie zadymione, co wymusza na strażakach pracę w aparatach ODO.

Woda naprzód!!!!
Prąd wody w natarciu podawany z SD 30.

Na zdjęciu: dh Maja Sojka wraz z strażakiem PSP
Punkt medyczny

 

W tym samym czasie ratownicy przeszukujący wnętrze kościoła odnajdują 2 osoby poszkodowane ( w tej roli ksiądz wikary, oraz jeden z ministrantów). Zadysponowano 2 karetki pogotowia ratunkowego. Osoby poszkodowane zostają ewakuowane do punktu medycznego. Po przybyciu na miejsce zastęp GBA OSP Starogard buduje linię zasilającą z hydrantu na ul. Wodnej a następnie po sprawieniu podnośnika SH-18 nasi strażacy podają prąd wody na płonący dach kościoła.

Operator : Mariusz, w

Karetki które przybyły na miejsce przejmują opiekę nad poszkodowanymi i zajmują się ich transportem do szpitala. Pożar na wieży kościoła zastaje zlokalizowany i opanowany za pomocą prądu z drabiny SD – 30, trwa dogaszanie pożaru wewnątrz kościoła. Prąd wody z SH-18 również skutecznie poradził sobie z powstały pożarem. Po ugaszeniu pożaru ratownicy ponownie przeszukują kościół natomiast zastępy GCBA z PSP oraz GBA przy pomocy agregatów oddymiających przewietrzają wnętrze świątyni.

Fotka z widokiem na wieże kościoła
Pożar ugaszony, czas wracać na ziemię...

Po zakończeniu działań teren działań zostaje przekazany proboszczowi parafii, zaś zastępy wracają do jednostek

Po powrocie w świetlicy JRG PSP Starogard zorganizowano spotkanie podsumowujące przeprowadzone ćwiczenia.

Obiekt, na którym ćwiczono do łatwych nie należał. Położony przy wąskich uliczkach przylegających do Starogardzkiego rynku, wyposażony w 4 wejścia, o bardzo skomplikowanym układzie przestrzennym (parter, chór, oraz balkony nad chórem). Konstrukcja wykonana z cegły pełnej do łatwopalnych nie należy w przeciwieństwie do konstrukcji chóru oraz balkonów, które są konstrukcją drewnianą sąd też wysoka kategoria zagrożenia (kat. zagr. ludzi ZL I).

Celem ćwiczeń było przede wszystkim doskonalenie taktyki prowadzenia działań ratowniczo – gaśniczych, doskonalenie umiejętności współdziałania służb ratowniczych, oraz doskonalenie umiejętności prowadzenia korespondencji radiowej w czasie takowych działań.
Dzięki tym ćwiczeniom strażacy mogli zapoznać się z rozmieszczeniem pomieszczeń w budynku, zapoznać się z rozmieszczeniem sieci hydrantowej oraz drogami dojazdowymi do obiektu.

Miejmy nadzieję, że z nabytej wiedzy i doświadczenia nie będą musieli korzystać.

Chciałbym też podziękować Z-cy Komendanta Powiatowego st. kpt. mgr inż. Adamowi Jastrzębskiemu oraz Dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej kpt. mgr inż. Dariuszowi Żywickiemu za pomoc w przygotowaniu tego artykułu. Podziękowania należą się również strażakom JRG PSP i OSP w Starogardzie Gd. za pracę i trud włożony w te ćwiczenia.

W ćwiczeniach wzięły udział następujące siły i środki:

PSP - 5 zastępów, 11 ratowników

OSP - 2 zastępy 6 ratowników

Pogotowie Ratunkowe

Straż Miejska

Wykaz zastępów:

PSP Starogard Gdański: GCBA 5/24, GLBA 1,5/12, SLRt, SD 30, SLOp

OSP Starogard Gdański GBA 2,5/25, SH-18

 

Foto: Lemi