OSP Starogard Gd. - Ochotnicza Straż Pożarna w Starogardzie Gdańskim
Ogólnopolskie Obchody Dnia Strażaka - Gdańsk/Starogard Gd. Drukuj Email
Wpisany przez Marcin Lemke   
niedziela, 18 maja 2008 23:35
Image

W tym roku ogólnopolskie obchody Dnia Strażaka odbywały się w piątek 9 maja w Gdańsku. Tego samego dnia swoje święto obchodzili również strażacy z naszej OSP.

Ogólnopolskie Obchody Dnia Strażaka rozpoczęła dwugodzinna msza święta odprawiona w intencji strażaków przez Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia w Bazylice Mariackiej. W czasie tej mszy poświęcono sztandary Komendy Wojewódzkiej PSP oraz Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Gdańsku. Następnie pododdziały przeszły przez stare miasto ulicami Piwną, Tkacką i Długą by dotrzeć na Długi Targ. Tam odbywa się kolejna część uroczystości. Wcześniej poświęcone sztandary zostają uroczyście przekazane do wyznaczonych jednostek organizacyjnych. Całość kończy się defiladą. Po uroczystym przemarszu wyróżnieni funkcjonariusz PSP oraz druhowie OSP udają się do Dworu Artusa gdzie wręczono im odznaczenia i nominacje. W tym samym czasie (od godz. 14) na Targu Węglowym strażacy z trójmiasta przygotowali nie lada atrakcję. Odbył się pokaz sprzętu i działań ratowniczych. Można było zobaczyć najwyższy w naszym województwie podnośnik hydrauliczny, wozy ratownictwa wodnego i chemicznego oraz pojazd gdańskiej Grupy Poszukiwawczo - Ratowniczej. Były pokazy ratownictwa wysokościowego i wiele innych atrakcji.

 

Zaledwie trzy godziny później, bo o 17 rozpoczęła się uroczystość w OSP Starogard. Poprowadził ją dh prezes Łukasz Zblewski. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Prezydent Miasta dh Edmund Stachowicz, Przewodnicząca Rady Miasta pani Helena Bugaj, oraz przewodnicząca wydziału spraw obywatelskich pani Urszula Domachowska. Komendę Powiatową PSP w Starogardzie reprezentował dowódca JRG Starogard kpt. Dariusz Żywicki a z powiatowego zarządu OSP sam prezes dh Wiesław Wrzesiński.. Nie zabrakło również gości z zaprzyjaźnionych jednostek OSP, miast i firm.

 

Prezes naszej OSP dh Łukasz wroli prowadzącego akademię

Image

Na wstępie został odczytany list, jaki skierował do nas prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej dh Waldemar Pawlak. Następnie zaproszeni goście obejrzeli prezentację multimedialną, dzięki której zapoznali się z zakresem zadań, sprzętem oraz osiągnięciami naszej jednostki.

Kolejną częścią uroczystości było odczytanie osób wyróżnionych odznaczeniami i medalami. Jest to u wyraz szacunku i podziękowanie za ofiarną i często niebezpieczną prace strażaków. Wyróżniono następujące osoby:

 

Wręczenie Srebrnych Medali Za Zasługi Dla Pożarnictwa...

Image


Złotym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa: Wrzesiński Wiesław, Urban Janusz, Miszewski Zbigniew

Srebrnym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa: Zblewski Łukasz, Jarczyk Maciej, Bławat Rafał, Kucharczyk Sebastian, Wojcicki Marcin

Brązowym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa: Adamowski Ryszard, Nagórski Grzegorz, Adamowska Magdalena

Odznaką Strażak Wzorowy: Michał Kosater, Maja Sojka, Arnold Gencza, Łukasz Kraska, Jarosław Czyry


Odznakami za wysługę lat:

60 lat- Edmund Ziemann

55 lat- Kazimierz Bukowski

50 lat- Ryszard Liszewski

45 lat- Jan Orzechowski

30 lat- Kazimierz Gdaniec, Mieczysław Czyryk

20 lat- Piotr Zaborowski, Zdzisław Jurczyk

15 lat- Andrzej Bajerowski, Dariusz Żywicki, Marek Pańcierzyński, Kazimierz Glaner, Andrzej Piotrowski

10 lat – Marcin Lemke

Głos zabrał Prezydent Miasta dh Edmund Stachowicz

Image

Po wręczeniu odznaczeń głos zabrali zaproszeni goście, np. Prezydent Miasta, któremu, ze względu na przynależność do OSP problemy, z jakimi zmagają się strażacy nie są obce.

Przez cały czas nad zaproszonymi gości czuwały druhny i druhowie z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej częstując zebranych kawą lub herbatą, za co należą im się podziękowania.

 

Drużyna MDP dbała o poczęstunek gości.

Image

Foto:Lemi

 
Zabezpieczenie XXV Biegu Szpęgawskiego Drukuj Email
Wpisany przez Marcin Lemke   
wtorek, 13 maja 2008 20:32

Jak co roku na początku kwietnia organizowany jest BIEG SZPĘGAWSKI Szlakiem Martyrologii Ludności Pomorza. Bieg ten uczci pamięć osób zamordowanych przez nazistów w pobliskim lesie Szpęgawskim.

 

 

Chwila przed startem

W tym roku bieg odbył się 5 kwietnia. W jubileuszowym bo 25 Biegu Szpęgawskim udział wzięło ponad 1500 osób w tym w biegu głównym ok 450 osób. Zabezpieczenie imprezy stanowiły GBA 2.5/25 z OSP Starogard oraz SLRt z PSP Starogard. Wraz z karetką pogotowia pojazdy te zamykały kolumnę biegaczy na drodze krajowej nr 22 (odcinek ze Szpęgawska do Starogardu) a następnie zabezpieczały pozostałe biegi które odbywały się w centrum miasta.

 

 

Siły i srodki zabezpieczenia biegu.

 

I wystartowali!!!


Foto: dh Michał "Kosa"

 
Wypadek na ul. Armii Krajowej - ku przestrodze! Drukuj Email
Wpisany przez Marcin Lemke   
niedziela, 04 maja 2008 16:28

Dnia 4 maja ok. godz. 14 do Powiatowego Stanowiska Kierowania wpływa zgłoszenie o wypadku z udziałem motocyklisty na ul. Armii Krajowej. Do zdarzenia zostają zadysponowane 3 zastępy PSP Starogard.

 

 

 

 

 

 

Po przybyciu na miejsce ratownicy zastają motocykl wbity w prawy bok volkswagena polo. Strażacy zabezpieczają miejsce wypadku , osobie poszkodowanej (kierujący motocyklem) zostaje udzielona pomoc medyczna. W tym czasie na miejsce dojeżdża karetka pogotowia oraz radiowóz policji. Poszkodowany zostaje przekazany załodze pogotowia i przetransportowany do Szpitala Św. Jana w Starogardzie. Przyczyny wypadku ustalają przybyli na miejsce policjanc WRD i technicy policyjni. Po wykonaniu swych zadań uszkodzone pojazdy zostają zabrane przez pomoc drogową a jezdnia uprzątnięta. Działania strażaków kończą się o godz. 15:05

 

Miejce zdarzenia zostało zabezpieczone.

W działaniach nie brały udziału siły i środki OSP Strarogard, jednakże niech ten artykuł i zdjęcia będą przestrogą i powodem do zastanowienia dla wszystkich zmotoryzowanych. Niech zdrowy rozsądek, zasada ograniczonego zaufania i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa na drogach naszego miasta i powiatu.

 

Skutki zderzenia....

W działaniach udział wzieły nastę pujące siły i środki:

PSP - 3 zastępy, 7 ratowników

Policja - 2 radiowozy

Pogotowie Ratunowe

Wykaz zastępów:

PSP Starogard Gdański: GLBA 1.5/12, SLRt, SLOp

Foto: Lemi


 
4 MAJA - DZIEŃ STRAŻAKA Drukuj Email
Wpisany przez Marcin Lemke   
sobota, 03 maja 2008 20:26

Jak co roku 4 maja w całej Polsce obchodzony jest Dzień Strażaka. Święto to przypada w dniu imienin naszego patrona św. Floriana. Z tej okazji życzymy wszystkim strażakom, zarówno tym zawodowym jak i ochotnikom, pracownikom PSP oraz weteranom pożarnictwa zdrowia, sukcesów w życiu zawodowym i osobistym, oraz tylu powrotów do remiz co i wyjazdów. Dziękujemy za trud włożony w ratowanie życia ludzkiego i mienia. Dziękujemy za poświęcony czas i pracę na rzecz bezpieczeństwa naszych miast i wsi. Oby wasze umiejętności były wykorzystywane jak najrzadziej.  OSP STAROGARD GDAŃSKI


Św. Florian : nasz patron. Figurka umieszczona na budynku OSP Starogard Gdański.

Św. Florian : nasz patron. Figurka umieszczona na budynku OSP Starogard Gdański.


 
Pożar na ul. Kościuszki (zaktualizowany) Drukuj Email
Wpisany przez Marcin Lemke   
środa, 30 kwietnia 2008 17:52

 

Dnia 30 kwietnia o godz. 18:07 dyspozytor PSK w Starogardzie otrzymuje zgłoszenie o pożarze budynku przy ul. Kościuszki 77. Niebo nad Starogardem przysłania ciężki, czarny dym.

 

 

 

 

 

Po 2 minutach od przyjęcia zgłoszenia na miejsce zdarzenia przybywają 3 zastępy PSP Starogard (GCBA 5/24, GLBA 1,5/12 oraz SLOp) Zastana sytuacja nie napawa optymizmem. Pożar rozwinął się do tego stopnia że obejmuje dachy budynków nr 77 i 79 oraz budynek gospodarczy - szopę położoną za budynkiem nr 77. Zagrożone są przyległe budynki nr 79a i 81.

 

Sytuacja po minucie od przybycia pierwszych zastępów z PSP Starogard GD..

Image

 

Wstępnie podano 2 prądy w natarciu na . Dowodzący akcją poleca odłączenie prądu i zadysponowanie kolejnych jednostek. Po chwili na miejsce przybywają zastępy GBA z ZZSP "POLPHARMA" oraz z OSP Starogard. Kolejne zastępy są w drodze aby wesprzeć ratowników w walce z żywiołem. Przybyłe zastępy podają kolejne prądy w natarciu na płonące budynki. W trakcie działań ratowniczo - gaśniczych wyważono dzrzwi do pomiesczeń mieszkalnych. Przeprowadzone rozpoznanie potwierdziło brak mieszkańców w pomieszczeniach. Ewakuowano mienie (butla z gazem oraz sprzęt elektroniczny z zakładu naprawczego). Po opanowaniu sytuacji strażacy przy pomocy pilarek i podręcznego sprzętu burzącego przystąpili do rozbiórki elementów konstrukcyjnych stanowiących zagrożenie. prace te były wykonywane pod nadzorem przybyłego na miejsce Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

 

OSP Starogard na miejscu. Wujo na chwile przed wejsciem do budynku

Image

 

Pożar ten został sklasyfikowany jako średni. Objął on ok 220m2 . Na miejsce zdarzenia przybyło łącznie 10 zastępów straży pożarnej. Podano 5 prądów wody zużywając ok 30 m3 wody. Zasilanie odbywało się z dwóch hydrantów podziemnych. Akcja trwała 2h i 13 min. W wyniku pożaru zniszczeniu uległ budynek gospodarczy oraz poszycie i konstrukcja dachów w budyknkach mieszkalnych (szczególnie nr 79). Wstępnie straty oceniono na 100 tyś. zł. , zaś uratowane mienie na ok. 700 tyś.  zł. Osoby mieszkające w zniszczonym budynku zostały tymczasowo zakwaterowane w hotelu.

 

Walka z żywiołem....

Image


W działaniach wzięły udział następujące siły i srodki:

PSP - 4 zastępy, 12 ratowników

OSP - 5 zastępów 25 ratowników

ZSP - 1 zastęp 2 ratowników

Pogotowie energetyczne

Policja - 3 radiowozy

Straż miejska


Wykaz zastępów:

PSP Starogard Gdański: GCBA 5/24, GLBA 1,5/12, SLRt, SLOp

ZSP "POLPHARMA": GBA 2,5/16

OSP Bobowo: GBA 1,6/16

OSP Lubichowo GCBA 5/24

OSP Starogard Gdański  GBA 2,5/25

OSP  Sucumin GCBA 6/32, GBA 3/32

Więcej zdjęć z tej akcji do zobaczenia w Galerii.

 

Szczególne podziękowania dla Pani Moniki Bożeńskiej za udostępnienie i zgodę na publikację zdjęć.

 
Szkolenie - kurs podstawowy Drukuj Email
Wpisany przez Marcin Lemke   
środa, 02 kwietnia 2008 10:19


Szkolenie praktyczne...
W dniach od 8 do 30 marca na świetlicy w naszej remizie odbywał się kurs podstawowy zorganizowany przez Komendę Powiatową PSP nazywany potocznie przez strażaków "kursem szeregowych".








Celem tego jednoetapowego szkolenia jest przygotowanie do sprawnego i bezpiecznego wykonywania zadań ratowniczo – gaśniczych w tym do samodzielnego wykonywania zadań w ramach zastępu. Warunkiem przyjęcia na taki kurs są: wiek między 18 a 55 lat, odpowiedni stan zdrowia potwierdzony zaświadczeniem lekarskim, posiadanie ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i skierowanie wystawione przez jednostkę OSP. Kurs rozpoczęło 38 osób z następujących jednostek OSP: Krąg, Rokocin, Sumin, Sucumin, Siwiałka, Starogard, i Skarszewy. Co miłe wśród tylu osób znalazło się 6 przedstawicielek płci pięknej. Jak widać dziewczyny z pełną determinacją torują sobie drogę na miejsca dotychczas zdominowane przez panów.


Pierwsza rota.....

Zajęcia odbywały się 8, 9, 15, 16, 29 i 30 marca. Ponadto w środę 27 marca kursanci udali się do ośrodka szkolenia Straży Pożarnej w Słupsku gdzie przechodzili szkolenie w Ośrodku Szkolenia Ochrony Dróg Oddechowych, czyli tzw. komorze dymowej. Szkolenie podstawowe jest prowadzone zarówno w formie teoretycznej jak i praktycznej. Kursanci uczestniczyli w 22 godzinach wykładów i 25 godzinach zajęć praktycznych a także rozmawiali na temat: Forum o polskim programie do zapraszania na nk.pl.


Na szkoleniu omawiane były następujące tematy:

1. Organizacja OSP, ochrony ludności w tym ochrony ppoż.

2. Służba wewnętrzna i musztra.

3. BHP.

4. Sprzęt ratowniczy i podręczny sprzęt gaśniczy.

5. Drabiny pożarnicze.

6. Węże armatura wodna, sprzęt do podawania piany.

7. Proces spalania. Rozwój pożaru.

8. Sprzęt ochrony dróg oddechowych.

9. Ratowniczy sprzęt mechaniczny.

10. Zadania strażaków w zastępie

11. Podstawy organizacji akcji.

12. Taktyka gaszenia pożarów.

13. Rozwijanie linii i zajmowanie stanowisk gaśniczych.

14. Gaszenie pożarów oraz środki gaśnicze.

15. Ewakuacja ludzi, zwierząt i mienia.

16. Podstawowe zadania w czasie działań chemiczno – ekologicznych.

17. Działania w czasie innych miejscowych zagrożeń.

18. Łączność i alarmowanie.


Ćwiczeniom praktycznym nie było końca....

Dnia 30 marca odbyły się egzaminy złożone z części teoretycznej i praktycznej. Przed komisją egzaminacyją stanęło 28 osób (w tym 6 pań). Myślę, że wykładowcom należą się szczere podziękowania za trud i pracę włożoną w to szkolenia szkolenie, ponieważ wszystkie osoby, które podeszły do egzaminu otrzymały oceny pozytywne i zasiliły szeregi przeszkolonych strażaków - ochotników. GRATULACJE!!!!


Foto: Lemi

 
Kolejny dzień ćwiczeń - Dom Pomocy Społecznej w Szpęgawsku Drukuj Email
Wpisany przez Marcin Lemke   
piątek, 28 marca 2008 20:14
Ok godziny 10:00 dyżurny PSK w Starogardzie otrzymuje zgłoszenie o pożarze w Domu Pomocy Społecznej w Szpęgawsku ul. Kasztanowa gmina Starogard Gdański. Według relacji pracownika tej placówki doszło do pożaru części mieszkalnej, zadziałał również system czujek p-poż. Na miejsce zostają zadysponowane 3 zastępy PSP. Taki scenariusz działań został przewidziany na kolejny dzień poświęcony na ćwiczenia i doskonalenie taktyki działań ratowniczo-gaśniczych przez strażaków PSP i OSP gminy i miasta Starogard Gdański

 

 

Chwila przed zgłoszeniem.....

Wszystkie zastępy biorące udział w ćwiczeniach zostały zgrupowane na parkingu przy drodze krajowej nr 22 kilka kilometrów przed miejscem ćwiczeń. Po otrzymaniu dyspozycji z PSK Starogard pierwsze ruszyły zastępy PSP. Zgodnie ze scenariuszem siły które przybyły na miejsce okazały się niewystarczające i zaszła konieczność dysponowania jednostek OSP z terenu powiatu. W ośrodku przebywały osoby starsze oraz o ograniczonej sprawności fizycznej. Wstępną ewakuację przeprowadził personel ośrodka. Silne zadymienie występuje na całej części parteru. Zadysponowano OSP Starogard, Sucumin oraz Siwiałka, wszystkie wymienione jednostki udały się do tego zdarzenia pojazdami typu GBA.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia Kierujący Akcją Ratowniczą polecił wyłączenie prądu w budynku, oraz zadysponowanie na miejsce pogotowia ratunkowego. Zastępy PSP zbudowały jedną linię gaśniczą i podały prąd wody w natarciu do pomieszczenia objętego pożarem. Po przybyciu zastępów OSP Kierujący Akcją Ratowniczą skierował zastępy ze Starogardu i Sucumina na tyły budynku w celu wsparcia rot pracujących wewnątrz  budynku.

 

 

Pierwsza rota OSP Starogard .....

Pierwsza rota z OSP Starogard zaopatrzona w aparaty ODO zbudowała linię gaśniczą i weszła do pomieszczeń objętych pożarem w celu podjęcia wspólnego przeszukania pomieszczeń oraz działań gaśniczych wraz z rotą z GLBA PSP Starogard. Druga rota również w aparatach ODO stanowiła zabezpieczenie rot pracujących. Zastęp z Sucumina zasilił GBA OSP Starogard oraz zbudował drugą linię gaśniczą z dwóch odcinków W-52  i podał prąd w natarciu przez okno do pomieszczenia objętego pożarem. Ratownicy z jednej z OSP udają się do punktu medycznego. Po przeliczeniu i sprawdzeniu osób ewakuowanych okazuje się że brakuje jednego z pensjonariuszy. Przeszukanie zadymionych pomieszczeń przynosi pozytywny efekt i już po chwili ratowniczy wynoszą osobę poszkodowaną na zewnątrz gdzie  w punkcie medycznym udzielona zostaje jej pierwsza pomoc a następnie przekazano ją załodze karetki pogotowia. Po zlokalizowaniu i ugaszeniu  pożaru oraz dokładnym przeszukaniu budynku dokonano oddymienia pomieszczeń.

Drabina i 4 wspaniałych ;-))

Jednocześnie zastępy z OSP Starogard i Sucumin sprawiły 2 drabiny D10-W i podały  2 prądy w natarciu po drabinach  na dach  budynku. Zastęp GCBA z PSP Starogard zasilał GLBA jednocześnie stanowiąc zabezpieczenie rót pracujących. GBA z OSP Siwiałka zajął się budowaniem stanowiska wodnego przy zbiornikach p-poż. Po wykonaniu wszystkich planowanych zadań oraz sprawdzeniu poprawności ich wykonania Kierujący Akcją Ratowniczą polecił zakończenie ćwiczeń oraz zwinięcie sprzętu.

Po wykonaniu tych czynności wszyscy strażacy mieli okazję zapoznać  się z  rozkładem  pomieszczeń  w  ośrodku.  Następnie zarządzono zbiórkę zastępów gdzie nastąpiło podsumowanie ćwiczeń

 

 

W ćwiczeniach udział wzięły następujące siły i środki :

PSP - 3 zastępy, 7 ratowników

OSP - 3 zastępy, 16 ratowników

Wykaz zastępów:

PSP Starogard Gdański: GCBA 5/32, GLBA 1.5/12, SLOp

OSP Starogard GBA 2,5/25

OSP Sucumin GBA

OSP Śiwiałka GBA

 

Foto: Lemi

Więcej zdjęć z ćwiczeń w Szpęgawsku do zobaczenia w Galerii.

 
Pożar w szpitalu - ćwiczenia Drukuj Email
Wpisany przez Marcin Lemke   
czwartek, 27 marca 2008 20:06
Ok. godz. 12 do PSK w Starogardzie Gd. wpływa zgłoszenie o pożarze na XIII oddziale Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. Stanisława Kryzana w Starogardzie Gd przy ul Skarszewskiej. Wstępnie ustalono że doszło do pożaru pomieszczenia gospodarczego na pierwszym piętrze. Personel zagrożonego oddziału zarządził ewakuację budynku.
Na szczęście to tylko ćwiczenia....

 

Do zdarzenia zostały zadysponowane 4 zastępy PSP Starogard oraz GBA 2.5/25 i SH-18 z naszej OSP.

Zastępy gotowe do wyjazdu.

Po przybyciu na miejsce ustalono iż doszło do pożaru w pomieszczeniu magazynowym na pierwszym piętrze, ewakuacja została zakończona, niestety w sali sąsiadującej z magazynkiem w którym doszło do pożaru uwięziona została jedna osoba z personelu. W tej sytuacji Kierujący Akcją Ratowniczą zarządził w pierwszej kolejności ewakuację osoby zagrożonej, jednocześnie podejmując działania mające na celu lokalizację i opanowanie pożaru w pomieszczeniu magazynowym.

 

Image
Każdy miał coś do roboty.....

Zastęp SH-18 OSP Starogard oraz ratownicy z SLRd sprawili wysięgnik a następnie przeprowadzili ewakuację osoby uwięzionej, oraz udzielono jej niezbędnej pomocy medycznej. Zastęp GCBA 5/24 wraz z 1 rotą OSP Starogard sprawili 3 przęsła drabiny nasadkowej a następnie podał jeden prądu wody w natarciu po drabinie przez okno do palącego się pomieszczenia. Strażacy z GLBA 1,5/12 wyposażeni w aparaty ODO zbudowali linię gaśniczą i podali jeden prąd wody w natarciu klatką schodową do palącego się pomieszczenia. Druga rota z GBA 2.5/25 zajęła się budową zasilania wodnego z hydrantu podziemnego a następnie sprawiła agregat oddymiający w celu przewietrzenia klatki schodowej. Obie roty z OSP Starogard oraz zastęp SLRd wyposażeni byli w aparaty ODO ponieważ stanowiły zabezpieczenie rot pracujących. Po wykonaniu wszystkich poleceń oraz sprawdzeniu poprawności ich wykonania Kierujący Akcją Ratowniczą zarządził zakończenie ćwiczeń, zwinięcie sprzętu i powrót zastępów do jednostek.

 

Image
Już po ćwiczeniach, pora zwinąć sprzęt...

Ćwiczenia takie maja na celu doskonalenie współdziałania poszczególnych zastępów oraz jednostek. Jednocześnie stanowią doskonały sposób na praktyczne sprawdzenie planu ewakuacji dla personelu szpitala.

Miejmy nadzieję że strażacy nigdy nie będą musieli wykorzystywać nabytych umiejętności w praktyce.

W ćwiczeniach udział wzięły następujące siły i środki :

PSP - 4 zastępy, 9 ratowników

OSP - 2 zastępy, 6 ratowników

Wykaz zastępów:

PSP Starogard Gdański: GCBA 5/32, GLBA 1.5/12, SLRd, SLOp

OSP Starogard GBA 2,5/25, SH-18

 

Foto: Lemi

Więcjej zdjęć z ćwiczeń można zobaczyć na Galerii.

 
Apel o niewypalanie traw!!! Drukuj Email
Wpisany przez Marcin Lemke   
poniedziałek, 03 marca 2008 09:18

Apel o niewypalanie traw!!!


Wszyscy z niecierpliwością czekają na jedną z najpiękniejszych pór roku. Wiosnę. Niestety kiedy tylko słońce i wiatr osuszą łąki i pola pojawia się problem który strażacy określają „wiosennym zagrożeniem pożarowym”. Płoną łąki, trzcinowiska, przydrożne rowy i nasypy kolejowe. Przemierzając nasz kraj pociągiem lub samochodem co kawałek można natknąć się na czarne połacie zniszczone przez ogień. Te pożary to nie przypadki, ok. 70% to celowe podpalenia. Czasem po to aby oczyścić pola z przeschniętych resztek roślinności, aby pozbyć się chwastów, czasem tylko dla zabawy, a może ktoś zadzwoni po straż i będzie się działo. Zaledwie kilkanaście procent stanowią podpalenia nieumyślne. Aby doszło do zapłonu suchej trawy wystarczy temp. ok. 250 stopni C. Żar zapałki czy rzucony niedopałek papierosa to temperatura rzędu 600 – 800 stopni C. Więc o pożar nie trudno. A wypalanie traw jest niestety szkodliwe dla ludzi, zwierząt, przyrody oraz bardzo kosztowne. Bo koszty takich działań ponosimy my - czyli całe społeczeństwo.

 

WYPALANIE TRAW A ŚRODOWISKO I ROLNICTWO


Kiedyś wypalanie traw i rżysk oraz słomy pokombajnowej było uważane przez rolników za doskonały sposób na oczyszczenie pół i łąk przed sezonem uprawnym. Jak pokazują obecne badania było to twierdzenie mylne. Wiosenne wypalanie traw nie daje żadnych korzyści a wręcz przeciwnie, bardzo szkodzi ponieważ:

- obniża wartość plonów (nawet do 8%),
- niszczy warstwę próchnicy najbogatszą w substancje odżywcze,
- zabija pożyteczne zwierzęta i owady mieszkające w glebie (giną mrówki, żaby, krety),
- ułatwia rozwój chwastów,
- niszczy rośliny motylkowe, które akumulują azot w glebie,
- giną owady zapylające kwiaty,
- przesuszają wierzchnią warstwę gleby co prowadzi do jej erozji.

 

W pożarach roznieconych na nieużytkach i łąkach, ofiarami stają się przeróżne zwierzęta oraz ptaki. Giną skowronki i ich pisklęta, młode zające a niekiedy nawet i sarny. Giną zabłąkane zwierzęta domowe. Owady zapylające kwiaty giną w płomieniach lub są odstraszane przez kłęby gryzącego dymu. Często takie wypalanie wymyka się spod kontroli i przenosi się na torfowiska lub obszary leśne, gdzie straty pożarowe i koszty akcji są wielokrotnie wyższe.



WYPALANIE TRAW A LUDZIE I GOSPODARKA


Wypalanie traw niszczy nie tylko środowisko naturalne. Ma wpływ na ludzi, a także co może wydawać się dziwne na stan naszej gospodarki narodowej. Kilka prostych przykładów:

- zagrożenie dla ludzi (podpalaczy jak i osób postronnych),
- ogromne zanieczyszczenie środowiska powodujące poważne choroby,
- utrudnienia w ruchu i wypadki drogowe na zadymionych drogach (koszty akcji i leczenia poszkodowanych osób),
- straty w sprzęcie i budynkach spalonych w wyniku niekontrolowanego rozprzestrzenienia się ognia,
- koszty akcji strażaków liczone w milionach złotych rocznie (czy naprawdę jesteśmy tak bogatym krajem, czy nie lepiej przeznaczyć te pieniądze na inne cele np. służbę zdrowia?),
- zaangażowanie do akcji licznych służb ratunkowych które mogą być potrzebne do bardziej poważnych zdarzeń (wypadki drogowe itp. gdzie na udzielenie skutecznej pomocy czas liczony jest w minutach).

Tam gdzie ogień tam i dym. A w dymie w skali każdego roku i całego kraju to tysiące ton szkodliwych substancji, pyłów i substancji rakotwórczych. W skali całego kraju można to przyrównać do katastrofy ekologicznej. Wypalanie traw zatruwa powietrze którym oddychamy, efekty tych zanieczyszczeń mogą ujawnić się po latach: nowotwory, choroby układu krążenia, alergie. Dym ograniczający widoczność może być przyczyną poważnych wypadków drogowych. Czasem bywa tak, że ofiarami ognia stają się sami podpalacze, wystarczy nagła zmiana kierunku wiatru i zabawa z ogniem kończy się tragicznie. Ogień nad którym utracono kontrole niszczy stodoły, altanki ogrodnicze, sprzęt rolniczy a czasem przenosi się na budynki mieszkalne. Walka z pożarami pochłania ogromne ilości pieniędzy. Jak podają statystyki koszt godzinnej akcji gaszenia traw to ok. 500 zł.


WYPALANIE TRAW – CO NA TO PRAWO


Wypalanie traw jest przestępstwem!
Wypalanie traw jest nielegalne!

Wypalanie traw jest zagrożone karą grzywny lub więzienia.


Pamiętaj ! Nieznajomość prawa nie zwalnia od obowiązku jego przestrzegania.



Oto kilka aktów prwnych, które wyraźnie o tym mówią:

Ustawa z dnia 16 października 1991 r.- O ochronie przyrody - z późn. zm.


Zgodnie z art. 45 ustawy "zabrania się wypalania roślinności na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych lub w strefie oczeretów i trzcin".

Zgodnie z art. 59 ustawy "Kto wypala roślinność na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych, w strefie oczeretów lub trzcin podlega karze aresztu lub grzywny".

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r.  - Kodeks wykroczeń - z późn. zm.


Zgodnie z art. 82 ustawy za wykroczenie tego typu grozi kara aresztu, grzywny lub nagany.

Zgodnie z art. 24, § 1 w związku z art. 82 "...grzywnę wymierza się w wysokości od 5 zł do 500 zł, chyba że ustawa stanowi inaczej".

Jeżeli poszukamy uważniej znajdziemy mnóstwo aktów prawnych, które zabraniają wypalania traw. Wystarczy przestudiować kodeks karny, rozporządzenia ministrów spraw wewnętrznych czy rolnictwa, ustawy o lasach lub też rozporządzenia rady ministrów.




ZAUWAŻYŁEŚ POŻAR - CO ROBIĆ


Jeżeli już zauważyłeś pożar traw powinieneś wiedzieć jak się zachować:
- nie próbuj samodzielnie walczyć z ogniem (chyba, że na prawdę obejmuje on niewielki obszar i wystarczy kilka wiaderek wody czy też strumień wody z ogrodowego węża),
- natychmist powiadom straż pożarną tel 998 lub 112 (podaj najważniejsze informacje: co się pali, gdzie się pali, jakie jest zagrożenie dla życia ludzkiego lub mienia, nr tel. z którego dzwonisz oraz swoje imię i nazwisko),
- oddal się na bezpieczną odległość pamiętając, że nagły podmuch wiatru może bardzo szybko rozprzestrzenić ogień w twoim kierunku (w sprzyjających warunkach ogień może posuwać się z prędkością nawet do 60 km/h!!!!!!), unikaj dymu,
- jeżeli to możliwe postaraj się ustalić sprawców podpalenia,
- jeżeli to możliwe pozostań w okolicy i wskaż służbom ratunkowym drogę dojazdu.

Więcej informacji na temat szkodliwości wypalania traw dostępne na stronie  Akademii Dobrych Pomysłów promującej program społeczny "Wypalanie Traw Zabija Ludzi, Zwierzęta, Środowisko. STOP! Nie wypalaj - nie zabijaj!"

W artykule wykożystano informacje ze stron Akademii Dobrych Pomysłów oraz Wikipedii.  Podziękowanie dla dh Krzysztofa z  OSP Smętowo Graniczne za udostępnienie i zgodę na publikację zdjęć.

 
Pożar piwnicy w Jabłówku Drukuj Email
Wpisany przez Marcin Lemke   
piątek, 29 lutego 2008 23:42

Dnia 19 grudnia ok. godz. 18 zastęp GBA został zadysponowany do groźnie wyglądającego pożaru piwnicy w Jabłówku gmina Bobowo.

Do tego zdarzenia udaliśmy się za wraz z zastępem GCBA 5/32 z PSP Starogard. Po przybyciu na miejsce strażacy zastali silnie zadymioną piwnice w domku jednorodzinnym. Dodatkowo oficer operacyjny zarządził zadysponowanie 2 zastępów z pobliskiej OSP w Bobowie. Strażacy w sprzęcie ochrony dróg oddechowych zlokalizowali pożar który rozprzestrzenił się w dwóch pomieszczeniach i przystąpili do gaszenia. Jednocześnie  sprawiono 3 przęsła drabiny nasadkowej w celu uzyskania dostępu na dach budynku i zajęto się oczyszczeniem przewodu kominowego ponieważ padło podejrzenie że powodem pożaru może mogło być zapalenie się sadzy w kominie.

 

 

 

Sprawdzanie i dogaszanie pogożeliska.

 

Feralny komin.....

 

Po opanowaniu sytuacji przystąpiono do oddymiania pomieszczeń za pomocą agregatu oddymiającego i dogaszania pogorzeliska. Prawdopodobną przyczyną pożaru było zapalenie się sadzy w kominie.

W wyniku pożaru zniszczeniu uległ sprzęt AGD (2 lodówki) które stały w pomieszczeniu gdzie wybuchł ogień. Osób poszkodowanych na szczęście nie było. Pożar objął powierzchnię ok. 12 metrów kwadratowych. Podano jeden prąd wody w natarciu. Zużycie środków gaśniczych: ok. 500 litrów wody.

W działaniach udział wzięły następujące siły i środki :

PSP – 2 zastępy, 4 ratowników

OSP - 3 zastępy, 11 ratowników

Wykaz zastępów:

PSP Starogard Gdański: GCBA 5/32, SLOp

OSP Starogard GBA 2,5/25

OSP Bobowo 2 zastępy GBA

 

 
Ćwiczenia w komorze dymowej Drukuj Email
Wpisany przez Marcin Lemke   
czwartek, 07 lutego 2008 19:39

Dnia 23 grudnia nasi strażacy zostali poddani kolejnej próbie. Na szczęście tym razem były to tylko warunki ćwiczebne.

Na zapleczu JRG PSP w Starogardzie Gdańskim ustawiony został specjalistyczny kontener  - ośrodek do ćwiczeń ochrony oddychania (popularnie nazywany komorą dymową).

Ćwiczenia w komorze dymowej mają na celu wyrobienie, sprawdzenie oraz doskonalenie u ćwiczących umiejętności i nawyków w zakresie:

  • technik pracy w sprzęcie ochrony dróg oddechowych i ubraniach ochronnych,
  • pracy przy dużym obciążeniu psycho - fizycznym (brak widoczności, zadymienie, ograniczona przestrzeń, podwyższona temperatura, hałas),
  • poruszania się w nieznanym i skomplikowanym przestrzennym układzie komunikacji poziomej i pionowej

 

Ćwiczenie to strażacy wykonują w takim samym ubraniu ochronnym jakie ma zastosowanie podczas prawdziwych działań ratowniczo-gaśniczych a więc: ubranie specjale, hełm, aparat ODO sygnalizator bezruchu. Ćwiczenie (przejście przez labirynt) wykonuje się w grupach 2 osobowych.

 

Zadaniem ratowników jest przejście przez specjalny labirynt w warunkach praktycznie zerowej widoczności. Wbrew pozorom nie jest to zadanie łatwe. Na szczęście wszyscy ratownicy pozytywnie zakończyli to ćwiczenie z nadzieją że nabytych umiejętności nigdy nie będą musieli wykorzystywać w praktyce.

Szczególne podziękowanie dla dh Krzysztofa z OSP Smętowo Graniczne za udostępnienie oraz zgodę na wykorzystanie zdjęć.

 

 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 następna > ostatnia >>

Strona 15 z 17

Linki sponsorowane

Pogoda u nas

Odwiedziło nas:

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj95
mod_vvisit_counterWczoraj122
mod_vvisit_counterW tym miesiącu343
mod_vvisit_counterW tamtym miesiącu5030
mod_vvisit_counterOgółem1981605

Użytkowników (ostatnie 20 min.): 5

Sonda

Czy podoba Ci się nasza strona?
 
Copyright © 2005 - 2022 OSP Starogard Gd. - Ochotnicza Straż Pożarna w Starogardzie Gdańskim. Our site is valid CSS Our site is valid XHTML 1.0 Transitional