Plama oleju na strudze Kochanka Drukuj Email
poniedziałek, 20 lutego 2012 23:00


alt

19 lutego starogardzcy ratownicy musieli się zmierzyć z zagrożeniem ekologicznym. Do  PSK w Starogardzie Gdańskim wpłynęło zgłoszenie, że na strudze Kochanka widoczne są plamy substancji ropopochodnej. Na miejsce zdarzenia zadysponowano odpowiednie siły i środki  - w przebiegu zdarzenia, które trwało ponad 20 godzin wzięło udział 10 zastępów straży pożarnej  - 36 ratowników.


 alt

Nasza OSP została zadysponowana do tego zdarzenia tuż po godz. 15. Na miejsce udaliśmy się zastępem GBA 2,5/25. Pierwszym zadaniem ratowników było powstrzymanie dalszego rozprzestrzeniania się substancji ropopochodnej. W tym celu ustawiono zaporę pływającą sąsiedztwie drogi krajowej 22. Cześć zastępów udała się w okolicę ulicy Traugutta i Kolejowej w celu zlokalizowania wycieku.


Po pracach związanych z ustawieniem zapory pływającej nasi ratownicy udali się zastępem GBA po materiał do zapór sorpcyjnych. Zadania transportowe otrzymały również SLKw z OSP Sucumin i SLDł z przyczepką lekką. W tym celu zorganizowano bele prasowanej słomy. Zostały one ustawione wzdłuż zapory pływającej, kolejne 2 wykonano  jako zapory sorpcyjne w okolicy kładki i mostu nad strugą Kochanka.
Wszystkie 3 miejsca, w których ustawiono zapory zasypano specjalnym, selektywnym sorbentem pływającym.


alt


W tym samym czasie zlokalizowano i zabezpieczono studzienki kanalizacyjne, przez które przepływała zanieczyszczona woda. Czynności kontrolne były prowadzone na odcinku ulic Traugutta, Kolejowej, Kołłątaja. Sprawdzono również zajezdnię  PKS i tereny PKP. Zarówno w sobotę jak i niedzielę poza strażakami na miejscu zdarzenia byli przedstawiciele Policji i zastępca prezydenta miasta.


Wszystkie 3 miejsca, w których ustawiono zapory były nadzorowane przez strażaków do czasu, kiedy wszystkie nieczystości osadziły się na materiałach sorpcyjnych. Zapory zostały zwinięte wraz z zanieczyszczonym materiałem sorpcyjnym przez wyspecjalizowaną firmę.


Miejscowe zagrożenie o charakterze ekologicznym zostało sklasyfikowane  jako lokalne. Powierzchnia zanieczyszczonego rozlewiska - 300m2. Do zebrania substancji ropopochodnej zużyto ok. 50 bel sprasowanej słomy oraz 80 kg pływającego sorbentu selektywnego.  Akcja trwała 20 godz. i 55 min, w tym w początkowej fazie akcji nasi ratownicy prowadzili działania przez 5 godzin. Źródło i przyczyny wycieku ustala Policja


alt

W akcji wzięły udział następujące siły i środki:

PSP - 9 zastępów 21 ratowników

OSP - 3 zastępy, 9 ratowników

Wykaz zastępów:

PSP Starogard Gdański: GCBA 5/25 + przyczepa rat. ekologicznego , SLRd  ,  SLRCh, SLRR , SLDł + przyczepka lekka

OSP Starogard Gdański: GBA 2,5/25

OSP Sucumin: GBA 3/32 , SLKw

Foto : Lemi

 

Linki sponsorowane

Pogoda u nas

Odwiedziło nas:

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj832
mod_vvisit_counterWczoraj1267
mod_vvisit_counterW tym miesiącu7586
mod_vvisit_counterW tamtym miesiącu41034
mod_vvisit_counterOgółem1631026

Użytkowników (ostatnie 20 min.): 21
Dzisiaj jest: 06 Gru, 2019

Sonda

Czy podoba Ci się nasza strona?
 
Copyright © 2005 - 2019 OSP Starogard Gd. - Ochotnicza Straż Pożarna w Starogardzie Gdańskim. Our site is valid CSS Our site is valid XHTML 1.0 Transitional