Pożar piwnicy w domku jednorodzinnym ul. Sucharskiego Drukuj Email
niedziela, 25 marca 2012 21:08


Tuż przed północą 21 marca starogardzkich ochotników ze snu wyrywa dźwięk wiadomości SMS: „Pożar – stawić się do remizy”. Kilka minut później zastęp GBA z pełną sześcioosobową obsadą mknie ulicami śpiącego miasta. Pali się piwnica domu jednorodzinnego przy ul. Sucharskiego na Łapiszewie. Na miejscu znajdują się już 3 zastępy PSP Starogard.
alt


Zgłoszenie wpłynęło do PSK o godz. 23:25. Do zdarzenia udały się 3 zastępy z JRG PSP Starogard. Po przybyciu na miejsce kierujący działaniami stwierdził, że pożarem objęte są pomieszczenia piwnicy w domu jednorodzinnym. Szczęśliwie wszyscy mieszkańcy budynku zdążyli go bezpiecznie opuścić. Miejsce zdarzenia zostało zabezpieczone, odcięto zasilanie energii elektrycznej oraz dopływ gazu do budynku. Kierujący działaniami polecił zadysponować wsparcie w postaci zastępu OSP Starogard Gdański.

Ratownicy podali 2 prądy wody przez okna do pomieszczeń objętych pożarem. Po jego lokalizacji ratownicy zabezpieczeni sprzętem ODO weszli do pomieszczeń w celu dogaszenia pogorzeliska. Ze względu na skomplikowany układ pomieszczeń oraz nagromadzenie różnych rzeczy dostęp do pogorzeliska był wyjątkowo utrudniony. Niestety okazało się, że konieczne będzie wyrzucenie części opału na zewnątrz. W tym samy czasie inna rota strażaków gasiła pożar sadzy w kominie, który był prawdopodobnie przyczyną tego zdarzenia.

alt
Wyrzucony za zewnątrz nadpalony opał był dogaszany prądem wody z szybkiego natarcia. Po dogaszeniu pogorzeliska, oraz usunięciu całego nadpalonego materiału opałowego pomieszczenia oddymiono, a zastępy wróciły do jednostek.
Pożar sklasyfikowano jako mały (pow. pożaru ok. 20m2, kubatura pożaru ok. 40m3) Podano dwa prądy wody zużywając jej ok. 2 m3 wody. Straty pożarowe oceniono na 10 tyś. Zł zaś uratowane mienie na ok. 500 tyś. Zł. Akcja trwała 3 godz. i 18 min.W akcji wzięły udział następujące siły i środki:


PSP - 3 zastępy 8 ratowników


OSP - 1 zastęp, 6 ratowników


Wykaz zastępów:


PSP Starogard Gdański: GCBA 9,5/50 , GLBA 1,5/12 , SLRR


OSP Starogard Gdański: GBA 2,5/25


Foto: OSP Starogard

 

Linki sponsorowane

Pogoda u nas

Odwiedziło nas:

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj879
mod_vvisit_counterWczoraj1267
mod_vvisit_counterW tym miesiącu7633
mod_vvisit_counterW tamtym miesiącu41034
mod_vvisit_counterOgółem1631073

Użytkowników (ostatnie 20 min.): 25
Dzisiaj jest: 06 Gru, 2019

Sonda

Czy podoba Ci się nasza strona?
 
Copyright © 2005 - 2019 OSP Starogard Gd. - Ochotnicza Straż Pożarna w Starogardzie Gdańskim. Our site is valid CSS Our site is valid XHTML 1.0 Transitional