Szkolenie - kurs podstawowy w Smętowie Drukuj Email
czwartek, 18 września 2008 23:11

foto: OSP Smętowo


W dniach od 30 sierpnia do 14 września 2008 r w Smętowie odbywał się kurs podstawowy zorganizowany przez Komendę Powiatową PSP nazywany potocznie przez strażaków "kursem szeregowców". W kursie tym brało udział również 2 kandydatów do służby w naszej jednostce.

Celem tego jednoetapowego szkolenia jest przygotowanie do sprawnego i bezpiecznego wykonywania zadań ratowniczo – gaśniczych w tym do samodzielnego wykonywania zadań w ramach zastępu. Warunkiem przyjęcia na taki kurs są: wiek między 18 a 55 lat, odpowiedni stan zdrowia potwierdzony zaświadczeniem lekarskim, posiadanie ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i skierowanie wystawione przez jednostkę OSP. Kurs rozpoczęło 31 osób z następujących jednostek OSP: Smętowo graniczne, Leśna Jania, Kamionka i Starogard Gdański .
foto: OSP Smętowo

Zajęcia odbywały się 30,31 sierpnia, 6,7,13 i 14 września. Szkolenie podstawowe jest prowadzone zarówno w formie teoretycznej jak i praktycznej. Kursanci uczestniczyli w 20 godzinach wykładów i 20 godzinach zajęć praktycznych. Na szkoleniu omawiane były następujące tematy:

1. Organizacja ochotniczych straży pożarnych
2. Służba wewnętrzna. Musztra
3. Sprzęt ratowniczy i podręczny sprzęt gaśniczy
4. Drabiny pożarnicze
5. Węże, armatura wodna ,sprzęt do podawania piany
6. Proces spalania, a pożar
7. Zadania strażaków w zastępie
8. Podstawy organizacji akcji gaśniczej
9. Rozwijanie linii zajmowanie stanowisk gaśniczych
10. Gaszenie pożarów oraz środki gaśnicze
11. Ewakuacja ludzi, zwierząt i mienia
12. Działanie w czasie innych miejscowych zagrożeń
13. Łączność bezprzewodowa i alarmowanie

 

foto: OSP Smętowo

 

Dla 26 osób dzień 14 września będzie na pewno ważną datą w ich strażackiej karierze. Na tą właśnie niedziele zaplanowano 2 etapowy egzamin. W pierwszej części przyszli ratownicy musieli wykazać się wiedzą teoretyczną. Następnie podzieleni na zastępy wykonywali ćwiczenia praktyczne. Komisja egzaminacyjna surowym okiem oceniała działania młodych adeptów sztuki pożarniczej. Dzięki ciężkiej pracy wykładowców wszystkie 26 osób (wśród nich – 1 pani) otrzymało oceny pozytywne i dołączyły do szeregów wyszkolonych strażaków - ochotników. Również nasza jednostka wzbogaciła się o 2 wyszkolonych ratowników. Korzystając z tej okazji chcemy jeszcze raz podziękować wykładowcom za trud, czas i pracę włożoną w szkolenie, a wszystkim osobom które ukończyły to szkolenie serdecznie gratulujemy.

Serdeczne podziękowanie dla dh Michała (OSP Starogard) za dostarczenie materiałów oraz dh Krzysztofa (OSP Smętowo) za zdjęcia do powyższego artykułu.

 

Linki sponsorowane

Pogoda u nas

Odwiedziło nas:

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj129
mod_vvisit_counterWczoraj245
mod_vvisit_counterW tym miesiącu5659
mod_vvisit_counterW tamtym miesiącu5578
mod_vvisit_counterOgółem1872272

Użytkowników (ostatnie 20 min.): 3
Dzisiaj jest: 26 Wrz, 2020

Sonda

Czy podoba Ci się nasza strona?
 
Copyright © 2005 - 2020 OSP Starogard Gd. - Ochotnicza Straż Pożarna w Starogardzie Gdańskim. Our site is valid CSS Our site is valid XHTML 1.0 Transitional