Udrażnianie zamarzniętego jazu na ul Hallera Drukuj Email
piątek, 25 lutego 2011 07:55


Dnia 21 lutego o godz. 8:15 starogardzcy strażacy zostali zadysponowani do usunięcia nietypowego zagrożenia, którego sprawcą okazał się bardzo silny mróz. W wyniku znacznego spadku temperatury doszło do unieruchomienia jazu oraz spiętrzenia wody i kry w jego okolicy oraz w kanale wzdłuż ulicy Kanałowej. Doszło do podtopienia piwnicy jednego z budynków oraz podmycia mostu na ul. Tczewskiej. Zagrożony zalaniem był również park miejski.
alt src=http://www.ospstarogard.com.pl/images/stories/rok2011/zatorwiezyca/asdc11246.jpg

Po przybyciu na miejsce ratownicy zabezpieczyli teren działań. Kierujący działaniami ratowniczymi (KDR) polecił zamknięcie zapór na elektrowni wodnej w Nowej Wsi Zwodowano łódkę i sukcesywnie usuwano krę z okolicy tamy. Przystąpiono również do próby podniesienia jazu za pomocą sprzętu hydraulicznego, lecz ta operacja się nie powiodła. KDR polecił zadysponowanie na miejsce dźwigu. Po jego rozstawieniu oraz wstrzymaniu ruchu przez Policję i Straż Miejską ponownie podjęto próbę odniesienia jazu. Tym razem działania ratowników przyniosły spodziewany skutek. W tym samym czasie zastęp GBA 2,5/25 został zadysponowany do kolizji na ul. Pomorskiej. Po uprzątnięciu jezdni nasi ochotnicy wrócili na ulicę Hallera i wypompowali wodę z zalanej piwnicy przy ul. Tczewskiej.

alt src=http://www.ospstarogard.com.pl/images/stories/rok2011/zatorwiezyca/aimg092.jpg

Woda w rzece zaczęła sukcesywnie opadać. Zarządzono obserwację poziomu rzeki w okolicy Owidza. Na miejscu oprócz strażaków pracowali policjanci, strażnicy miejscy, ekipa pogotowia gazowego, nie zabrakło również lokalnych władz. Całą akcję obserwowali obaj zastępcy Prezydenta Miasta oraz naczelnik wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego starogardzkiego starostwa.

Akcja trwała 3 godz. 20 min. Szczególnie utrudnienia to niska temperatura oraz ograniczony dostęp od strony wody.

W działaniach wzięły udział następujące siły i środki:

PSP - 4 zastępy 8 ratowników

OSP - 1 zastęp, 6 ratowników

Wykaz zastępów:

PSP Starogard Gdański: GLBA 1,5/12, SLRd, SLRR + przyczepka z łódką ,  SLOp

OSP Starogard Gdański: GBA 2,5/25

Podziękowanie dla Artura Hossa za zdjęcia do naszej GALERII

Foto: A. Hossa  i OSP Starogard

 

Linki sponsorowane

Pogoda u nas

Odwiedziło nas:

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj138
mod_vvisit_counterWczoraj1609
mod_vvisit_counterW tym miesiącu33616
mod_vvisit_counterW tamtym miesiącu42573
mod_vvisit_counterOgółem1699629

Użytkowników (ostatnie 20 min.): 24
Dzisiaj jest: 25 Sty, 2020

Sonda

Czy podoba Ci się nasza strona?
 
Copyright © 2005 - 2020 OSP Starogard Gd. - Ochotnicza Straż Pożarna w Starogardzie Gdańskim. Our site is valid CSS Our site is valid XHTML 1.0 Transitional