FESTYN STRAŻACKI - relacja Drukuj Email
środa, 16 czerwca 2010 21:00

Kilka minut po godz. 10 oficjalnego otwarcia festynu strażackiego dokonał dh Łukasz Zblewski - Prezes naszej OSP. Mimo że otwarcie festynu odbyło się praktycznie punktualnie to na parkingu przy hipermarkecie Carrefour panowało już istne oblężenie. Zainteresowanie festynem znacznie przekroczyło nasze oczekiwania.


Założeniem festynu było hasło "Poczuj się strażakiem". Do tej pory wszelkie imprezy tego typu odbywały się jako typowe pokazy, które zgromadzeni widzowie mogli oglądać z pewnej odległości. Tym razem jednak to nasi goście ubierali umundurowanie bojowe, zakładali na plecy aparaty oddechowe i brali w swoje ręce ciężki sprzęt do ratownictwa technicznego.
Przygotowano stanowiska, przez które nasi goście przechodzili jako prawdziwi ratownicy:

alt

Praca w  zadymieniu - jak czuje się strażak, który wchodzi do pomieszczenia, w którym praktycznie nie ma żadnej widoczności?? Każdy mógł to sprawdzić na własnej skórze.

alt

Gaszenie pożarów za pomocą gaśnicy proszkowej - łatwo powiedzieć - trudniej trafić w źródło ognia.

alt

Ratownictwo techniczne - ile waży rozpieracz ramieniowy i jak skutecznie go używać mógł się przekonać każdy chętny.

alt

Ratownictwo wysokościowe - dzięki uprzejmości strażaków ochotników z OSP Tczew - jednostki wyspecjalizowanej w ratownictwie wodnym i wysokościowym można było wspiąć się na drabinkę speleologiczną i jeszcze szybciej znaleźć się z powrotem na twardym gruncie.

alt

Wjazd na wysokość 18 metrów - tą atrakcją zajęli się strażacy ze Zblewa - ich wysięgnik zapewniał naszym gościom niezapomniany widok na cały parking i nie tylko, gdzie odbywał się nasz festyn.

Pokaz pojazdów i sprzętu strażackiego - do dyspozycji były 4 samochody Nasz STAR-MAN GBA 2,5/25, wyprodukowany w USA Internationale z OSP Zblewo, rodowity Brytyjczyk - SABENA - GBA 2/16 z OSP Kaliska oraz najnowszy nabytek PSP Starogard - SHD-32 - wysięgnik na podwoziu VOLVO 280. Obecni w tym obszarze ochotnicy ze Starogardu odpowiadali na wszystkie pytania.

Dla najmłodszych przygotowano namioty gdzie pod opieką rodziców odbywały się zajęcia plastyczne w jedynym możliwym przy tej okazji temacie - STRAŻ POŻARNA

Stanowisko udzielania pierwszej pomocy  - tutaj bardzo szybko można było nauczyć się podstaw resucytacji, układania osoby poszkodowanej w pozycji bezpiecznej oraz opatrywania ran.

Uczestnicy, którzy przeszli przez poszczególne stanowiska otrzymywali wpisy do specjalnie przygotowanych kart i na tej odstawie odbierali przygotowany na tę okoliczność certyfikat.

Kolejną atrakcją okazała się strażacka grochówka - w trakcie jej wydawania osiągnęła ona zawrotną prędkość - blisko 500 porcji na godzinę tak, że po 2 godzinach wytężonej pracy druhowie wydający pyszną zupę ogłosili kapitulację. Była tak wyśmienita, że rozeszła się jak przysłowiowe "ciepłe bułeczki”.

Goście naszego festynu mieli okazję obejrzeć również "Strażacką Rewię Mody". Nasi druhowie prezentowali tam stroje używane w codziennej służbie np. "koszarówki" jak i ubrania zakładane do akcji  - ubranie bojowe, strój do usuwania owadów (os i szerszeni) ubrania żaroodporne oraz te które ubiera się na bardziej oficjalne okazje- stroje galowe.

Zagrała również orkiestra z OSP Bobowo.

Ogrom pracy włożony w przygotowanie całej imprezy nie poszedł na marne. Świadczyły o tym radosne twarze naszych gości, również sporo osób wyrażało bardzo pochlebne opinie na temat organizacji "czegoś nowego, innego, co do tej pory nie miało miejsca w naszym mieście". Szacunkowo odwiedziło nas ok. 3000 osób, wydaliśmy ponad 500 certyfikatów i blisko 1000 porcji grochówki.

Warto też zauważyć, że cała impreza nie miałaby miejsca dzięki wsparciu dyrekcji hipermarkietu CARREFOUR i Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gd. Na podziękowania zasłużyli ratownicy z OSP Tczew, Zblewo Bobowo i Kaliska, dzięki którym festyn był jeszcze bogatszy w atrakcje.

Zapaszmy do Galerii - blisko 100 zdjęć z festynu.

Foto: Lemi

 

Linki sponsorowane

Pogoda u nas

Odwiedziło nas:

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1395
mod_vvisit_counterWczoraj1543
mod_vvisit_counterW tym miesiącu30596
mod_vvisit_counterW tamtym miesiącu42573
mod_vvisit_counterOgółem1696609

Użytkowników (ostatnie 20 min.): 20
Dzisiaj jest: 22 Sty, 2020

Sonda

Czy podoba Ci się nasza strona?
 
Copyright © 2005 - 2020 OSP Starogard Gd. - Ochotnicza Straż Pożarna w Starogardzie Gdańskim. Our site is valid CSS Our site is valid XHTML 1.0 Transitional