Kolejny dzień ćwiczeń - Dom Pomocy Społecznej w Szpęgawsku Drukuj Email
piątek, 28 marca 2008 20:14
Ok godziny 10:00 dyżurny PSK w Starogardzie otrzymuje zgłoszenie o pożarze w Domu Pomocy Społecznej w Szpęgawsku ul. Kasztanowa gmina Starogard Gdański. Według relacji pracownika tej placówki doszło do pożaru części mieszkalnej, zadziałał również system czujek p-poż. Na miejsce zostają zadysponowane 3 zastępy PSP. Taki scenariusz działań został przewidziany na kolejny dzień poświęcony na ćwiczenia i doskonalenie taktyki działań ratowniczo-gaśniczych przez strażaków PSP i OSP gminy i miasta Starogard Gdański

 

 

Chwila przed zgłoszeniem.....

Wszystkie zastępy biorące udział w ćwiczeniach zostały zgrupowane na parkingu przy drodze krajowej nr 22 kilka kilometrów przed miejscem ćwiczeń. Po otrzymaniu dyspozycji z PSK Starogard pierwsze ruszyły zastępy PSP. Zgodnie ze scenariuszem siły które przybyły na miejsce okazały się niewystarczające i zaszła konieczność dysponowania jednostek OSP z terenu powiatu. W ośrodku przebywały osoby starsze oraz o ograniczonej sprawności fizycznej. Wstępną ewakuację przeprowadził personel ośrodka. Silne zadymienie występuje na całej części parteru. Zadysponowano OSP Starogard, Sucumin oraz Siwiałka, wszystkie wymienione jednostki udały się do tego zdarzenia pojazdami typu GBA.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia Kierujący Akcją Ratowniczą polecił wyłączenie prądu w budynku, oraz zadysponowanie na miejsce pogotowia ratunkowego. Zastępy PSP zbudowały jedną linię gaśniczą i podały prąd wody w natarciu do pomieszczenia objętego pożarem. Po przybyciu zastępów OSP Kierujący Akcją Ratowniczą skierował zastępy ze Starogardu i Sucumina na tyły budynku w celu wsparcia rot pracujących wewnątrz  budynku.

 

 

Pierwsza rota OSP Starogard .....

Pierwsza rota z OSP Starogard zaopatrzona w aparaty ODO zbudowała linię gaśniczą i weszła do pomieszczeń objętych pożarem w celu podjęcia wspólnego przeszukania pomieszczeń oraz działań gaśniczych wraz z rotą z GLBA PSP Starogard. Druga rota również w aparatach ODO stanowiła zabezpieczenie rot pracujących. Zastęp z Sucumina zasilił GBA OSP Starogard oraz zbudował drugą linię gaśniczą z dwóch odcinków W-52  i podał prąd w natarciu przez okno do pomieszczenia objętego pożarem. Ratownicy z jednej z OSP udają się do punktu medycznego. Po przeliczeniu i sprawdzeniu osób ewakuowanych okazuje się że brakuje jednego z pensjonariuszy. Przeszukanie zadymionych pomieszczeń przynosi pozytywny efekt i już po chwili ratowniczy wynoszą osobę poszkodowaną na zewnątrz gdzie  w punkcie medycznym udzielona zostaje jej pierwsza pomoc a następnie przekazano ją załodze karetki pogotowia. Po zlokalizowaniu i ugaszeniu  pożaru oraz dokładnym przeszukaniu budynku dokonano oddymienia pomieszczeń.

Drabina i 4 wspaniałych ;-))

Jednocześnie zastępy z OSP Starogard i Sucumin sprawiły 2 drabiny D10-W i podały  2 prądy w natarciu po drabinach  na dach  budynku. Zastęp GCBA z PSP Starogard zasilał GLBA jednocześnie stanowiąc zabezpieczenie rót pracujących. GBA z OSP Siwiałka zajął się budowaniem stanowiska wodnego przy zbiornikach p-poż. Po wykonaniu wszystkich planowanych zadań oraz sprawdzeniu poprawności ich wykonania Kierujący Akcją Ratowniczą polecił zakończenie ćwiczeń oraz zwinięcie sprzętu.

Po wykonaniu tych czynności wszyscy strażacy mieli okazję zapoznać  się z  rozkładem  pomieszczeń  w  ośrodku.  Następnie zarządzono zbiórkę zastępów gdzie nastąpiło podsumowanie ćwiczeń

 

 

W ćwiczeniach udział wzięły następujące siły i środki :

PSP - 3 zastępy, 7 ratowników

OSP - 3 zastępy, 16 ratowników

Wykaz zastępów:

PSP Starogard Gdański: GCBA 5/32, GLBA 1.5/12, SLOp

OSP Starogard GBA 2,5/25

OSP Sucumin GBA

OSP Śiwiałka GBA

 

Foto: Lemi

Więcej zdjęć z ćwiczeń w Szpęgawsku do zobaczenia w Galerii.

 

Linki sponsorowane

Pogoda u nas

Odwiedziło nas:

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj639
mod_vvisit_counterWczoraj1341
mod_vvisit_counterW tym miesiącu21716
mod_vvisit_counterW tamtym miesiącu41034
mod_vvisit_counterOgółem1645156

Użytkowników (ostatnie 20 min.): 16
Dzisiaj jest: 16 Gru, 2019

Sonda

Czy podoba Ci się nasza strona?
 
Copyright © 2005 - 2019 OSP Starogard Gd. - Ochotnicza Straż Pożarna w Starogardzie Gdańskim. Our site is valid CSS Our site is valid XHTML 1.0 Transitional