Szkolenie - kurs podstawowy Drukuj Email
środa, 02 kwietnia 2008 10:19


Szkolenie praktyczne...
W dniach od 8 do 30 marca na świetlicy w naszej remizie odbywał się kurs podstawowy zorganizowany przez Komendę Powiatową PSP nazywany potocznie przez strażaków "kursem szeregowych".
Celem tego jednoetapowego szkolenia jest przygotowanie do sprawnego i bezpiecznego wykonywania zadań ratowniczo – gaśniczych w tym do samodzielnego wykonywania zadań w ramach zastępu. Warunkiem przyjęcia na taki kurs są: wiek między 18 a 55 lat, odpowiedni stan zdrowia potwierdzony zaświadczeniem lekarskim, posiadanie ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i skierowanie wystawione przez jednostkę OSP. Kurs rozpoczęło 38 osób z następujących jednostek OSP: Krąg, Rokocin, Sumin, Sucumin, Siwiałka, Starogard, i Skarszewy. Co miłe wśród tylu osób znalazło się 6 przedstawicielek płci pięknej. Jak widać dziewczyny z pełną determinacją torują sobie drogę na miejsca dotychczas zdominowane przez panów.


Pierwsza rota.....

Zajęcia odbywały się 8, 9, 15, 16, 29 i 30 marca. Ponadto w środę 27 marca kursanci udali się do ośrodka szkolenia Straży Pożarnej w Słupsku gdzie przechodzili szkolenie w Ośrodku Szkolenia Ochrony Dróg Oddechowych, czyli tzw. komorze dymowej. Szkolenie podstawowe jest prowadzone zarówno w formie teoretycznej jak i praktycznej. Kursanci uczestniczyli w 22 godzinach wykładów i 25 godzinach zajęć praktycznych a także rozmawiali na temat: Forum o polskim programie do zapraszania na nk.pl.


Na szkoleniu omawiane były następujące tematy:

1. Organizacja OSP, ochrony ludności w tym ochrony ppoż.

2. Służba wewnętrzna i musztra.

3. BHP.

4. Sprzęt ratowniczy i podręczny sprzęt gaśniczy.

5. Drabiny pożarnicze.

6. Węże armatura wodna, sprzęt do podawania piany.

7. Proces spalania. Rozwój pożaru.

8. Sprzęt ochrony dróg oddechowych.

9. Ratowniczy sprzęt mechaniczny.

10. Zadania strażaków w zastępie

11. Podstawy organizacji akcji.

12. Taktyka gaszenia pożarów.

13. Rozwijanie linii i zajmowanie stanowisk gaśniczych.

14. Gaszenie pożarów oraz środki gaśnicze.

15. Ewakuacja ludzi, zwierząt i mienia.

16. Podstawowe zadania w czasie działań chemiczno – ekologicznych.

17. Działania w czasie innych miejscowych zagrożeń.

18. Łączność i alarmowanie.


Ćwiczeniom praktycznym nie było końca....

Dnia 30 marca odbyły się egzaminy złożone z części teoretycznej i praktycznej. Przed komisją egzaminacyją stanęło 28 osób (w tym 6 pań). Myślę, że wykładowcom należą się szczere podziękowania za trud i pracę włożoną w to szkolenia szkolenie, ponieważ wszystkie osoby, które podeszły do egzaminu otrzymały oceny pozytywne i zasiliły szeregi przeszkolonych strażaków - ochotników. GRATULACJE!!!!


Foto: Lemi

 

Linki sponsorowane

Pogoda u nas

Odwiedziło nas:

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj206
mod_vvisit_counterWczoraj1609
mod_vvisit_counterW tym miesiącu33684
mod_vvisit_counterW tamtym miesiącu42573
mod_vvisit_counterOgółem1699697

Użytkowników (ostatnie 20 min.): 33
Dzisiaj jest: 25 Sty, 2020

Sonda

Czy podoba Ci się nasza strona?
 
Copyright © 2005 - 2020 OSP Starogard Gd. - Ochotnicza Straż Pożarna w Starogardzie Gdańskim. Our site is valid CSS Our site is valid XHTML 1.0 Transitional