Pożar na ul. Kościuszki (zaktualizowany) Drukuj Email
środa, 30 kwietnia 2008 17:52

 

Dnia 30 kwietnia o godz. 18:07 dyspozytor PSK w Starogardzie otrzymuje zgłoszenie o pożarze budynku przy ul. Kościuszki 77. Niebo nad Starogardem przysłania ciężki, czarny dym.

 

 

 

 

 

Po 2 minutach od przyjęcia zgłoszenia na miejsce zdarzenia przybywają 3 zastępy PSP Starogard (GCBA 5/24, GLBA 1,5/12 oraz SLOp) Zastana sytuacja nie napawa optymizmem. Pożar rozwinął się do tego stopnia że obejmuje dachy budynków nr 77 i 79 oraz budynek gospodarczy - szopę położoną za budynkiem nr 77. Zagrożone są przyległe budynki nr 79a i 81.

 

Sytuacja po minucie od przybycia pierwszych zastępów z PSP Starogard GD..

Image

 

Wstępnie podano 2 prądy w natarciu na . Dowodzący akcją poleca odłączenie prądu i zadysponowanie kolejnych jednostek. Po chwili na miejsce przybywają zastępy GBA z ZZSP "POLPHARMA" oraz z OSP Starogard. Kolejne zastępy są w drodze aby wesprzeć ratowników w walce z żywiołem. Przybyłe zastępy podają kolejne prądy w natarciu na płonące budynki. W trakcie działań ratowniczo - gaśniczych wyważono dzrzwi do pomiesczeń mieszkalnych. Przeprowadzone rozpoznanie potwierdziło brak mieszkańców w pomieszczeniach. Ewakuowano mienie (butla z gazem oraz sprzęt elektroniczny z zakładu naprawczego). Po opanowaniu sytuacji strażacy przy pomocy pilarek i podręcznego sprzętu burzącego przystąpili do rozbiórki elementów konstrukcyjnych stanowiących zagrożenie. prace te były wykonywane pod nadzorem przybyłego na miejsce Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

 

OSP Starogard na miejscu. Wujo na chwile przed wejsciem do budynku

Image

 

Pożar ten został sklasyfikowany jako średni. Objął on ok 220m2 . Na miejsce zdarzenia przybyło łącznie 10 zastępów straży pożarnej. Podano 5 prądów wody zużywając ok 30 m3 wody. Zasilanie odbywało się z dwóch hydrantów podziemnych. Akcja trwała 2h i 13 min. W wyniku pożaru zniszczeniu uległ budynek gospodarczy oraz poszycie i konstrukcja dachów w budyknkach mieszkalnych (szczególnie nr 79). Wstępnie straty oceniono na 100 tyś. zł. , zaś uratowane mienie na ok. 700 tyś.  zł. Osoby mieszkające w zniszczonym budynku zostały tymczasowo zakwaterowane w hotelu.

 

Walka z żywiołem....

Image


W działaniach wzięły udział następujące siły i srodki:

PSP - 4 zastępy, 12 ratowników

OSP - 5 zastępów 25 ratowników

ZSP - 1 zastęp 2 ratowników

Pogotowie energetyczne

Policja - 3 radiowozy

Straż miejska


Wykaz zastępów:

PSP Starogard Gdański: GCBA 5/24, GLBA 1,5/12, SLRt, SLOp

ZSP "POLPHARMA": GBA 2,5/16

OSP Bobowo: GBA 1,6/16

OSP Lubichowo GCBA 5/24

OSP Starogard Gdański  GBA 2,5/25

OSP  Sucumin GCBA 6/32, GBA 3/32

Więcej zdjęć z tej akcji do zobaczenia w Galerii.

 

Szczególne podziękowania dla Pani Moniki Bożeńskiej za udostępnienie i zgodę na publikację zdjęć.

 

Linki sponsorowane

Pogoda u nas

Odwiedziło nas:

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj660
mod_vvisit_counterWczoraj1341
mod_vvisit_counterW tym miesiącu21737
mod_vvisit_counterW tamtym miesiącu41034
mod_vvisit_counterOgółem1645177

Użytkowników (ostatnie 20 min.): 17
Dzisiaj jest: 16 Gru, 2019

Sonda

Czy podoba Ci się nasza strona?
 
Copyright © 2005 - 2019 OSP Starogard Gd. - Ochotnicza Straż Pożarna w Starogardzie Gdańskim. Our site is valid CSS Our site is valid XHTML 1.0 Transitional