Pożar kotłowni w budynku przy ul Kociewskiej Drukuj Email
niedziela, 23 października 2011 21:26


Dnia 15 października tuż przed godziną 21:30 do PSK w Starogardzie dociera telefoniczne zgłoszenie o pożarze w domu jednorodzinnym na ul. Kociewskiej. Na miejsce zdarzenia zadysponowano 4 zastępy PSP Starogard oraz nasz GBA 2,5/25 z 6-cio osobową obsadą.


Tuż przed dojazdem na miejsce zdarzenia dyspozytor poinformował, że jeden z przypadkowych przechodniów samodzielnie ewakuował z budynku małe dziecko. Zachodziło podejrzenie, że może być ono poparzone lub podtrute dymem w związku, z czym na miejsce natychmiast wysłano zespól ratownictwa medycznego. W stan pogotowia postawiono również zespół HEMS - Ratownik 3 (Lotnicze Pogotowie Ratunkowe) oraz jeden zastęp OSP Bobwo do zabezpieczenia lądowiska.

alt

Przybyli na miejsce ratownicy zastali silnie rozwinięty pożar w pomieszczeniu piwnicznym stanowiącym kotłownię oraz zadymienie w budynku mieszkalnym – na szczęście pożar nie przedostał się do pomieszczeń mieszkalnych na parterze. Zabezpieczono miejsce zdarzenia, oraz polecono odłącznie prądu. Kierujący akcją ratowniczą wyznaczył ratownikom dwa priorytetowe zadania – przeszukanie zadymionych pomieszczeń – ze względu na brak informacji ile osób przebywało w budynku oraz lokalizacje pożaru szalejącego w kotłowni.


Dalsze działania przebiegły w zawrotnym tempie – zadysponowane na miejsce liczne siły i środki znacznie ułatwiły prowadzenie zadań – 2 roty strażaków przeszukały zadymione pomieszczenia budynku mieszkalnego szczęśliwie nie odnajdując więcej osób poszkodowanych. W tym samym czasie kolejne 2 roty ratowników podały 2 prądy wody w natarciu do pomieszczenia objętego pożarem powodując jego szybką lokalizację. Za pomocą agregatu oddymiającego przewietrzono wszystkie pomieszczenia. Ratownicy zeszli do piwnicy, usunęli nadpalone elementy oraz część wypalonego opału. Dogaszono tlące się elementy. Przelano prądem wody resztę nadpalonego opału. Działania zakończono, po czym zastępy wróciły do jednostek.

Przybyła na miejsce karetka pogotowia przewiozła dziecko do szpitala gdzie po przebadaniu jeszcze tego samego wieczora wróciło szczęśliwie do rodziców. W trakcie działań ratownicy dzielili pomocy przedmedycznej i przekazali kolejnej karetce pogotowia jeszcze jedną osobę, która zasłabła - nie miało to jednak związku z tym zdarzeniem. Pożar sklasyfikowano jako mały (pow. pożaru ok. 20m2, kubatura pożaru ok. 50m3) Podano dwa prądy wody zużywając ok. 3 m3 wody. Straty pożarowe oceniono na 12 tyś. zł zaś uratowane mienie na ok. 230 tyś. zł. Akcja trwała 1 godz. i 11 min.

Na szczególną uwagę zasługuje postawa 24-letniego mieszkańca Starogardu, który nie bacząc na niebezpieczeństwo i spore zadymienie ( w chwili wejścia ratowników do budynku podstawa dymu w mieszkaniu wynosiła ok. 70 cm) uratował półtora roczne dziecko. Gdyby nie jego bohaterska postawa przebieg tej akcji mógł mieć tragiczny finał.....

alt

W akcji wzięły udział następujące siły i środki:

PSP - 4 zastępy 11 ratowników

OSP - 1 zastęp, 6 ratowników

Wykaz zastępów:

PSP Starogard Gdański: GCBA 5/25 , GLBA1,5/12 , SLRd  ,  SLOp

OSP Starogard Gdański: GBA 2,5/25

Policja, 2 karetki Pogotowia Ratunkowego, Pogotowie Energetyczne

Foto: Artur Hossa – dziękujemy za udostępnienie zdjęć.

 

Linki sponsorowane

Pogoda u nas

Odwiedziło nas:

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj12
mod_vvisit_counterWczoraj1413
mod_vvisit_counterW tym miesiącu30626
mod_vvisit_counterW tamtym miesiącu42573
mod_vvisit_counterOgółem1696639

Użytkowników (ostatnie 20 min.): 13
Dzisiaj jest: 23 Sty, 2020

Sonda

Czy podoba Ci się nasza strona?
 
Copyright © 2005 - 2020 OSP Starogard Gd. - Ochotnicza Straż Pożarna w Starogardzie Gdańskim. Our site is valid CSS Our site is valid XHTML 1.0 Transitional