Wypadek masowy 2011 - ćwiczenia Drukuj Email
poniedziałek, 17 października 2011 21:22

alt

Dnia 13 października strażacy z JRG PSP Starogard oraz jednostek OSP z terenu miasta i gminy Starogard brali udział w ćwiczeniach symulujących wypadek masowy. Scenariusz ćwiczeń przewidywał zgłoszenie do PSK zderzenia autobusu PKS z samochodem osobowym. W wyniku tego zdarzenia autobus zjeżdża z jezdni i przewraca się na prawy bok.
alt

Wstępnie na miejsce udają się 4 zastępy PSP Starogard. Ilość osób poszkodowanych jest znacznie nieproporcjonalna do przybyłych sił i środków z związku, z czym kierujący działaniami ratowniczymi uznaje zdarzenie za masowe i poleca zadysponować kolejne siły i środki z terenu miasta i gminy.

W tym czasie ratownicy działający na miejscu zdarzenia zabezpieczają teren działań. Podano 1 prąd piany średniej w celu zabezpieczenia rozlanych płynów eksploatacyjnych i paliwa z obu pojazdów. We wraku autobusu zaczyna się triage – segregacja poszkodowanych ze względu na odniesione obrażenia i kolejność udzielenia pomocy przedmedycznej. Na miejsce docierają siły i środki zadysponowane w drugim rzucie. Priorytetem jest sprawienie namiotu pneumatycznego, w którym zostaje utworzony punkt medyczny. Ratownicy za pomocą masztów oświetleniowych na pojazdach oraz masztów przenośnych oświetlają poszczególne strefy działań. Pierwsza grupa poszkodowanych – zielona, – czyli osoby, które mogą się samodzielnie poruszać a ich obrażenia nie stanowią zagrożenia dla życia i zdrowia zostaje ewakuowana do jednej z części namiotu. Kolejne osoby, z cięższymi obrażeniami są ewakuowane przez ratowników OSP na noszach typu deska do drugiej strefy namiotu skąd po wstępnym zaopatrzeniu będą przekazywane przybyłym na miejsce zespołom ratownictwa medycznego. Po zakończeniu działań ratowniczych do pracy przystępują służby techniczne, które stawiają autobus na koła i doholowują go z miejsca zdarzenia. Po uprzątnięciu miejsca ćwiczeń, odbyła się zbiórka, na której prowadzący ćwiczenia omówił poszczególne etapy działań. Nastepnie zastępy wracają do jednostek.


alt

W ćwiczeniach wzięły udział następujące siły i środki:

PSP - 5 zastępów 11 ratowników

OSP - 3 zastępy, 21 ratowników

Wykaz zastępów:

PSP Starogard Gdański: GCBA 5/25 , GLBA1,5/12 , SLRd + przyczepka z namiotem pneumatycznym ,  SLOp

OSP Starogard Gdański: GBA 2,5/25

OSP Sucumin: GBA 3/32

OSP Siwiałka: GBA 2,5/16

alt

Foto: Lemi

 

Linki sponsorowane

Pogoda u nas

Odwiedziło nas:

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj803
mod_vvisit_counterWczoraj1267
mod_vvisit_counterW tym miesiącu7557
mod_vvisit_counterW tamtym miesiącu41034
mod_vvisit_counterOgółem1630997

Użytkowników (ostatnie 20 min.): 16
Dzisiaj jest: 06 Gru, 2019

Sonda

Czy podoba Ci się nasza strona?
 
Copyright © 2005 - 2019 OSP Starogard Gd. - Ochotnicza Straż Pożarna w Starogardzie Gdańskim. Our site is valid CSS Our site is valid XHTML 1.0 Transitional