Pożar na stacji LPG - ćwiczenia Drukuj Email
wtorek, 29 grudnia 2009 13:10

O godz. 10:15 do PSK w Starogardzie dociera informacja o pożarze samochodu osobowego. Nie było by w tym zdarzeniu nic nadzwyczajnego gdyby nie to, że do pożaru dochodzi w trakcie tankowania LPG (Liquified Petroleum Gas- mieszanina ciekłych gazów używana do zasilania silinków samochodowych). Do zdarzenia zostaje zadysponowane 6 zastępów straży pożarnej. Taki scenariusz został przygotowany dla ostatnich w tym roku ćwiczeń w jakich uczestniczyli starogardzcy strażacy.
Na miejsce zdarzenia zadyponowano 5 zastępów z JRG PSP oraz nasz GBA 2,5/25.  Po przybyciu na miejsce ratownicy zastają samochód osobowy całkowicie objęty pożarem. Pierwsze działania polegają na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu prądu wody w natarciu na płonący pojazd oraz ustawieniu 2 kurtyn wodnych zabezpieczających zbiorniki w których magazynowany jest LPG. Część ratowników przystępuje do ewakuacji osób z przyległego budynku. Strażacy z OSP Starogard budują stanowisko wodne na rzece Wierzyca. Za pomocą pompy pływającej Niagara zasilają swój pojazd, który z kolei zasila GCBA 5/24.


alt

W trakcie działań okazuje się iż doszło do rozszczelnienia jednego ze zbiorników. Kierujący akcją ratowniczą podejmuje decyzję o zamknięciu ruchu dla pojazdów poruszających się ul Tczewską i Norwida. Do pomocy przy zabezpieczeniu miejsca zdarzenia zostają wezwane Policja i Straż Miejska. Nasi ratownicy otrzymują kolejne zadanie - ewakuacja osób z budynku hurtowni elektrycznej która znajduje po przeciwnej stronie ulicy, na wprost od nieszczelnego zbiornika.

Do pracy przystępują ratownicy z zastępu SLRch. Na uszkodzonoy zbiornik zostaje założone uszczelnienie pneumatyczne i wyciek gazu zostaje zatrzymany. Na miejsce zostaje zadysponowana cysterna do przewozu LPG w celu odpełnienia uszkodzonego zbiornika.


alt

Po zakończeniu działań ratownicy zwijają sprzęt i udają się na krótkie omówienie ćwiczeń. Pracownik stacji prezentuje budowę instalacji i odpowiada na pytania strażaków. Następnie zastepy wracają do jednostek.


alt

Na zdjęciu od lewej: Sławomir Lewandowski, Michał Kirschner, Marek Liss, Marcin Wojcicki, Mikołaj Grabowski, Daniel Glinkowski

W działaniach wzięły udział następujące siły i środki:

PSP - 5 zastępów, 10 ratowników

OSP - 1 zastęp, 6 ratowników

Wykaz zastępów:

PSP Starogard Gdański: GCBA 5/24 , GLBA 1,5/12 , SLRD , SLRch , SLOp

OSP Starogard Gdański: GBA 2,5/25

Więcej zdjęć z tych ćwiczeń możecie obejżeć w Galerii

Foto: Lemi

 

 

Linki sponsorowane

Pogoda u nas

Odwiedziło nas:

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj652
mod_vvisit_counterWczoraj1341
mod_vvisit_counterW tym miesiącu21729
mod_vvisit_counterW tamtym miesiącu41034
mod_vvisit_counterOgółem1645169

Użytkowników (ostatnie 20 min.): 12
Dzisiaj jest: 16 Gru, 2019

Sonda

Czy podoba Ci się nasza strona?
 
Copyright © 2005 - 2019 OSP Starogard Gd. - Ochotnicza Straż Pożarna w Starogardzie Gdańskim. Our site is valid CSS Our site is valid XHTML 1.0 Transitional