Wybuch gazu w bud. mieszkalnym - Starogard ul. Nierzwickiego Drukuj Email
niedziela, 20 grudnia 2009 21:04

Dnia 20 grudnia w budynku mieszkalnym przy ul. Nierzwickiego dochodzi do wybuchu gazu w pomieszczeniach piwnicznych. Poinformowane o tym fakcie PSK w Starogardzie dysponuje na miejsce zdarzenia 7 zastępów Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej.

Informacja o wybuchu dociera do PSK o godz. 11:34. Na miejscu zdarzenia strażacy zastają pomieszczenie po wybuchu gazu propan-butan, którym zasilany był piec centralnego ogrzewania. W wyniku eksplozji  doszło do pożaru w pomieszczeniach piwnicznych oraz uszkodzenia okien i drzwi w budynku. Mieszkańcy (kobieta wraz z trójką dzieci) szczęśliwie opuścili budynek o własnych siłach.


alt

Ratownicy zabezpieczeni aparatami ODO weszli do pomieszczenia objętego pożarem i podali 1 prąd wody w natarciu. Butla z mieszaniną propan-butan została schłodzona a następnie odcięto dopływ gazu. Po zlokalizowaniu pożaru prąd wody zostaje zastąpiony prądem piany średniej a pożar dogaszony.

Wezwane na miejsce pogotowie ratunkowe zajmuje się trójką najmłodszych mieszkańców budynku. Ponadto dzieci otrzymały od strażaków maskotki – pocieszaki.

Budynek przewietrzono za pomocą agregatu oddymiającego. Wypompowano wodę zalegającą w piwnicy. Akcję zakończono po czym zastępy wróciły do jednostek.


Jak silna była eksplozja może zobrazować to zdjęcie. Drzwi antywłamaniowe zostały "sforsowane" w ciągu ułamka sekundy!!!!


Podano 1 prąd wody i jeden prąd piany średniej w natarciu. Zużycie wody - 10 m3 , środka pianotwórczego - 150 litrów. Zasilanie odbywało się z hydrantu podziemnego. Pożar objął powierzchnię 60 m2 i  120m3. Wstępnie starty oszacowano na 70 tyś zł zaś uratowane mienie na 400 tyś zł. Zniszczeniu uległy okna i drzwi oraz wyposażenie kotłowni.


W działaniach wzięły udział następujące siły i środki:

PSP - 4 zastępy, 8 ratowników

OSP - 3 zastępy, 14 ratowników

Wykaz zastępów:

PSP Starogard Gdański: GCBA 5/24 , GLBA 1,5/12 ,SLOp , SLDŁ

OSP Starogard Gdański: GBA 2,5/25

OSP Sucumin: GCBA 6/32 , GBA 3/32

Ponadto: Pogotowie Ratunkowe- 1 zespół, Policja- 2 patrole,  Straż Miejska– 1 patrol, Pogotowie Gazowe- 1 zespół.

Foto: OSP Starogard

 

Linki sponsorowane

Pogoda u nas

Odwiedziło nas:

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1449
mod_vvisit_counterWczoraj1607
mod_vvisit_counterW tym miesiącu31995
mod_vvisit_counterW tamtym miesiącu43453
mod_vvisit_counterOgółem1741461

Użytkowników (ostatnie 20 min.): 20
Dzisiaj jest: 24 Lut, 2020

Sonda

Czy podoba Ci się nasza strona?
 
Copyright © 2005 - 2020 OSP Starogard Gd. - Ochotnicza Straż Pożarna w Starogardzie Gdańskim. Our site is valid CSS Our site is valid XHTML 1.0 Transitional