OSP Starogard Gd. - Ochotnicza Straż Pożarna w Starogardzie Gdańskim
Wtorek pełen wrażeń.... Drukuj Email
Wpisany przez Marcin Lemke   
wtorek, 31 marca 2009 19:31

Ostatni dzień marca okazał się dniem pełnym wrażeń. Niespodziewanej awarii uległ Jelcz GCBA 5/24 należący do PSP w Starogardzie Gdańskim. Jego miejsce w podziale bojowym zajął nieco mniejszy pojazd. Nasz Star-Man GBA2,5/25. Okazał się niezmiernie przydatny ponieważ tuż po godz. 13 do PSK wpłynęło zgłoszenie o pożarze traw przy ul .Jagiełły. Nasi strażacy udali się do tego zdarzenia naszym wysłużonym Starem GBM 2.5/8.

Więcej…
 
Pożar poddasza ul. Południowa Drukuj Email
Wpisany przez Marcin Lemke   
niedziela, 29 marca 2009 19:25
W czasie kiedy nasi młodzi strażacy przygotowywali się do egzaminu końcowego w Szlachcie, do Starogardzkiego PSK wpłynęła informacja o pożarze budynku mieszkalnego na ul. Południowej. Z JRG wyjeżdżają 3 zastępy PSP Starogard.
Więcej…
 
1 procent dla strażaków Drukuj Email
Wpisany przez Marcin Lemke   
sobota, 21 marca 2009 15:22

Do końca kwietnia wszyscy podatnicy mają obowiązek złożenia zeznań podatkowych za rok ubiegły. Nowelizacja ustawy podatkowej z 2007 roku pozwala przekazywać 1% podatku na Organizacje Pożytku Publicznego (w skrócie OPP). Wśród tych organizacji są również Ochotnicze Straże Pożarne. Zawracamy się z gorącą prośbą do wszystkich mieszkańców naszego miasta oraz sympatyków pożarnictwa o przekazywanie 1% podatku na rzecz naszej jednostki.


Nowelizacja ustawy podatkowej znacznie uprościła sposób przekazywania 1% podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Wystarczy tylko wypełnić odpowiednie pola w wybranym formularzu PIT a urząd skarbowy automatycznie przekaże odpowiednio obliczoną kwotę do wskazanego odbiorcy.

Podatnik nie ponosi z tego tytułu żadnych opłat.

 

Dzięki temu 1 % z naszych podatków nie” rozpłynie” się gdzieś w Warszawie, ale zasili organizację, która działa lokalnie. Wspieramy tych, którzy wywodzą się spośród nas i dla nas działają. Uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczymy na zakup sprzętu, który poprawi bezpieczeństwo naszych ratowników w trakcie prowadzonych działań ratowniczo – gaśniczych. Rozliczymy się z każdej złotówki, którą od Państwa otrzymamy.

Poniższe przykłady ułatwią Państwu poprawne wypełnienie deklaracji podatkowych:

PIT 28
Wypełniamy pola 129,130 oraz 133

PIT 28

 

PIT 36
Wypełniamy pola 305, 306 oraz 309

PIT 36

 

PIT 36L
Wypełniamy pola 105, 106 raz 109

PIT 36L

 

PIT 37
Wypełniamy pola 124, 125 oraz 128

PIT 37

 

PIT 38
Wypełniamy pola 58,59 oraz 62

PIT 38

 

Wszystkim, którzy zdecydują się przekazać „procent” na naszą jednostkę serdecznie dziękujemy

 
Wyciek paliwa z autobusu - ul. Kolejowa Drukuj Email
Wpisany przez Marcin Lemke   
czwartek, 05 marca 2009 19:20
W pracy - strażak, po godzinach strażak ochotnik
Dh Grzegorz Nagórski w trakcie pracy
Dnia 25 lutego o godz. 11:35 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego Wpływa telefoniczna informacja o wycieku paliwa z autobusu na ul. Kolejowej. Na miejsce zdarzenia wyjeżdżają 2 zastępy PSP Starogard.

 

 

 

 

 

 

 

 

foto: OSP Starogard Gdanski
Zbieranie paliwa za pomocą sorbentu

Po przybyciu na miejsce zdarzenia ratownicy zastają autobus MZK marki Neoplan z uszkodzonym zbiornikiem paliwa. Ze względu na skale zdarzenia (spora powierzchnia rozlewiska – wyciekło 160 l oleju napędowego) kierujący działaniami ratowniczymi poleca wezwać kolejne zastępy straży pożarnej Z remizy PSP wyjeżdżają SLRCh oraz SLRR, z ZZSP „Polpharma” SLRCh a z OSP Starogard zastęp GBA 2,5/25. Ratownicy po zabezpieczeniu terenu zdarzenia zabezpieczyli studzienki kanalizacyjne za pomocą mat sorpcyjnyh oraz sorbentu. Wstępnie do zbierania rozlanego oleju napędowego użyto specjanego odkurzacza. Za jego pomocą zebrano ok. 600 litrów mieszaniny wodno olejowej.

 

Siły is środki na miejscu zdarzenia.
Chemik z PSP a w tle chemik z ZZSP Polpharma

Na miejsce przybywa przedstawiciel Przedsiębiorstwa wodno – kanalizacyjnego STAR-WIK. Po przeanalizowaniu map i schematów ustalono lokalizację wylotów kanalizacji deszczowej i sprawdzono te miejsca pod kątem przedostania się substancji ropopochodnej do środowiska. Na szczęście sprawna akcja strażaków zapobiegła powstaniu takiego skażenia. Resztę wycieku zebrano za pomocą sorbentu, a następnie usunięto tzw. film olejowy za pomocą dyspergentu. Zużyty sorbent załadowano do beczek i przewieziono do MZK Starogard celem przekazania do utylizacji Po zakończeniu działań zastępy wróciły do jednostek.

Działania ratowników trwały łącznie 2 godz. i 58min. i zakończyły się o godz. 14:34. Do likwidacji tego wycieku zużyto ok. 500 kg sorbentu oraz 50 kg dyspergentu. Rozlane paliwo zanieczyściło ok. 1500m2 jezdni.

 

..a daleko w tle nasz niezastąpiony GBA 2,5/25
SLRd z PSP Starogard ...

 

W działaniach wzięły udział następujące siły i środki:

PSP - 4 zastępy, 10 ratowników

OSP - 1 zastęp, 4 ratowników

ZSP – 1 zastęp, 2 ratowników


Wykaz zastępów:

PSP Starogard Gdański: SLRd, SLRCh, SLRR, SLOp

OSP Starogard Gdański GBA 2,5/25

ZZSP „Polpharma”: SLRCh

Foto: OSP Starogard

 
Relacja z Walnego Zebrania Sprawozdawczego za rok 2008 Drukuj Email
Wpisany przez Marcin Lemke   
sobota, 07 lutego 2009 15:18
dh Prezes Łukasz Zblweski
Otwarcie zebrania...

Dnia 6 lutego 2009r. w  naszej jednostce odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze za rok 2008. Podsumowano ubiegły rok oraz przyjęto plan działania na okres obecnego roku.

 

 

 

 

 

Image

 

Już od godziny 16:00 w naszej jednostce panował spory ruch. Na godzinę 17:00 zaplanowano otwarcie zebrania. Z każdą chwilą nasza świetlica wypełniała się zaproszonymi gośćmi oraz członkami naszej jednostki. Otwarcia zebrania dokonał nasz Prezes: dh Łukasz Zblewski. Wybrano przewodniczącego zebrania, protokolanta oraz członków komisji uchwał i wniosków. W zebraniu uczestniczyło 48 członków, co przy liczbie uprawnionych do głosowania 87 stanowiło 55%.

 

Na wstępie przywitano zaproszonych gości, wśród których znajdowali się między innymi Prezydent i V-ce prezydent naszego miasta: panowie Edmund Stachowicz i Eugeniusz Żak, Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa: Wiesław Wostal, Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich : Beata Tkaczyk, Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP dh Wiesław Wrzesiński, przedstawiciel Komendanta Powiatowego PSP, oraz prezesi jednostek OSP Famos i OSP Siwiałka.

Image
Prezydent Starogardu aktywnie uczestniczył w zebraniu

Przedstawiono zakres działań prowadzonych przez naszą jednostkę. W zeszłym roku nasi strażacy uczestniczyli w 153 zdarzeniach, co stanowi wzrost o 50% do roku przedniego. Dzięki pracy dh Grzegorza Turzyńskiego zebrani goście obejrzeli pokaz mulimedialny prezentujący najważniejsze wydarzenia w naszej jednostce oraz relację z prowadzonych działań ratowniczo gaśniczych i ćwiczeń. Następnie do głosu dopuszczono członków komisji finansowych i rewizyjnych, którzy dokonali sprawozdań i przedstawili projekty na rok 2009. Po odczytaniu sprawozdań przystąpiono do głosowania. Udzielono absolutorium zarządowi, oraz przyjęto plan działalności i plan finansowy na rok 2008. Do dyskusji przyłączyli się również zaproszeni goście między innymi Prezydent Starogardu Gdańskiego, Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP oraz Przedstawiciel Komendanta Powiatowego PSP.

 

Image
Zebrani goście

 

 

Image
Zebrani goście

Wśród poruszanych tematów znalazły się między innymi:

  • zwiększony zakres prowadzonych działań ratowniczo - gaśniczych (wzrost o 50%)
  • plany zakupu lekkiego samochodu ratownictwa drogowego (SLRd)
  • pozyskanie kontenerów z Fabryki Mebli Okrętowych, które stanowiłyby zaplecze sanitarno - magazynowe na obóz w Skrzyni.

 

Po przyjęciu stosownych uchwał i wniosków zebranie zakończono.

 
Ratownicy na A1 Drukuj Email
Wpisany przez Marcin Lemke   
niedziela, 01 lutego 2009 15:15
Image
Wjazd alarmowy - A1
O tym że przez nasz powiat przebiega nowo wybudowana autostrada A1 wiedzą chyba wszyscy. Dla kierowców jest to na pewno duży plus, a dla służb ratowniczych to zapewne kolejne miejsce w którym przyjdzie im prowadzić zadania i działania związane z ratowaniem mienia oraz życia i zdrowia ludzkiego.

 

 

Wjazd alarmowy w okolicach Klonówki
Od lewej:Lemi, Michał, Danka i Misiu

 

 

Dh Daniel Glinkowski  - Misiu
chętnych do kierowania ruchem nie brakowało.

W niedzielne popołudnie nasi ratownicy udali się zastępem GBA 2,5/25 na rozpoznanie dróg dojazdowych i wjazdów awaryjnych na autostradę A1. Na podstawie otrzymanego "Planu Ratowniczego Autostrady A1" nasi ratownicy udali się do miejscowości Kolnówka gdzie na drodze powiatowej znajduje się wjazd alarmowy na pas autostrady A1 prowadzącej w kierunku Gdańska. Po sprawdzeniu bramy alarmowej zastęp udał się do MPO (miejsce poboru opłat) w Swarożynie i przejechał autostradą do MPO Pelplin. Następnie pojechał do miejscowości Borkowo gdzie usytuowane są wjazdy alarmowe na obie nitki autostrady (kierunek Gdańsk i Łódz). Po sprawdzeniu obu wjazdów zastęp udał się w drogę powrotną do jednostki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dh Danka Jankowska - Kleopatra
Teraz ja wam pokaże jak się ruchem kieruje!!!
 
Szczęśliwego Nowego Roku 2009!!!! Drukuj Email
Wpisany przez Marcin Lemke   
środa, 31 grudnia 2008 22:22

Image

Nowy Rok 2009 zbliża się do nas wielkimi krokami. Z tej okazji życzymy wam, aby okazał się lepszym od poprzedniego i był czasem spełnienia waszych marzeń, zarówno tych osobistych jak i zawodowych. Strażakom i pracownikom innych służb ratowniczych życzymy spokojnej służby w tą sylwestrową noc i aby w nadchodzącym roku powodów do wyjazdów było jak najmniej.

 

OSP Starogard Gdański


 
Ćwiczenia w stacji red-pom. gazu ziemnego. Drukuj Email
Wpisany przez Marcin Lemke   
poniedziałek, 29 grudnia 2008 23:25
Image
Siły i środki na miejscu ćwiczeń

Dnia 29 grudnia starogardzcy strażacy przeprowadzili ćwiczenia na stacji redukcyjno pomiarowej gazu ziemnego. Założeniem ćwiczeń była likwidacja rozszczelnienia instalacji niskiego ciśnienia.

 

Image
Po wykonaniu pomiarów wyznaczono strefy bezpieczeństwa.

 

Ok godz 8:30 ul. Skośna zapełniła się strażackimi samochodami. 5 zastępów straży pożarnej przystąpiło do działań mających na celu zabezpieczenie niebezpiecznego wycieku. W pierwszej kolejności strażacy z zastępu SLRCh dokonali pomiaru stężenia gazu za pomocą specjalnego urządzenia. dzięki temu można było było wyznaczyć poszczególne strefy zagrożenia. Strażacy z naszej OSP zostali skierowani do sprawienia 2 kurtyn wodnych dzięki którym ograniczono rozprzestrzenianie się chmury wyciekającego gazu.Kolejny zastęp zajął się zakładaniem pneumatycznej opaski uciskowej na uszkodzony odcinek rury.  Po jej założeniu została ona wypełniona sprężonym powietrzem i uszczelniła uszkodzony przewód. Całość ćwiczeń była obserwowana przez dowództwo JRG oraz pracowników gazowni.

 

Image
Dh Wujo ustawia kurtyny wodne.

 

 

Image
uszczelnianie uszkodzonej rury.....

Po zakończeniu ćwiczeń wszyscy strażacy zebrali się przy stacji gdzie ponownie omówiono zagadnienia związane z wykorzystaniem uszczelnień pneumatycznych, a pracownik gazowni, omówił budowę oraz zasadę działania stacji redukcyjno - pomiarowej.

 

Image
Zakończenie ćwiczeń- zwijamy sprzęt i do jednostki.

W działaniach wzięły udział następujące siły i środki:

PSP - 4 zastępy, 10 ratowników

OSP - 1 zastęp, 6 ratowników

Pogotowie Gazowe

 

Wykaz zastępów:

PSP Starogard Gdański: GCBA 5/24, GLBA 1,5/12, SLRd, SLRCh, SLOp

OSP Starogard Gdański GBA 2,5/25

 

Foto : Lemi

 
Pożar budynku na ul. Kolejowej. Drukuj Email
Wpisany przez Marcin Lemke   
poniedziałek, 29 grudnia 2008 11:24
Ul. Kolejowa 3 - miejsce zdarzenia...
Widok na wypalone okna budynku....
Z pozoru spokojna grudniowa noc (29 grudnia) nie dla wszystkich była czasem snu i odpoczynku. O godz. 3:20 strażacy OSP Starogard otrzymali alarmowe SMS-y. "POŻAR!". Płoną pomieszczenia w opuszczonym budynku przy ul. Kolejowej 3 w Starogardzie. Na miejscu pracują już 4 zastępy PSP a z naszej remizy wyjeżdżają GBA 2,5/25 oraz SH-18.

 

 

 

 

 

Zgłoszenie o pożarze wpłynęło do CPR o godz. 3:11 i po kilku minutach 4 zastępy PSP Starogard przybyły na miejsce. Widok jaki tam zastali nie napawał optymizmem. Z 5 okien na pierwszym piętrze buchały płomienie, a przybyły na miejsce patrol policji poinformował ratowników, że w budynku mogą znajdować się ludzie. Ten opuszczony budynek był często odwiedzany przez bezdomnych. Temperatura była na tyle wysoka, że ze ściany nad oknami, z których wychodziły płomienie zaczął odpadać tynk. Po wstępnym rozeznaniu się w sytuacji kierujący działaniami ratowniczymi poleca wezwać 2 zastępy z OSP Starogard.

 

Strażacy zabezpieczyli i oświetlili miejsce działań. Podano 2 prądy wody. Pierwszy w obronie przylegającego budynku,drugi w natarciu , klatką schodową, do pomieszczeń objętych pożarem. Na szczęście przeszukanie pomieszczeń nie ujawniło osób trzecich w budynku. Po zlokalizowaniu pożaru strażacy przystąpili do rozbiórki i dogaszania tlących się ścianek działowych. Za pomocą agregatu oddymiającego przewietrzono budynek. Działania zakończono a zastępy wróciły do jednostek.

Zwęglone konstrukcje ścianek działowych...

Skala zniszczeń...


Pożar ten został sklasyfikowany jako mały i objął pow. ok. 50m2 o łącznej objętości 200m3. Ratownicy podali w sumie 2 prądy wody. Zużyto ok. 15m3 wody, którą pobierano z pobliskiego hydrantu podziemnego. Wstępnie straty wyceniono na ok. 5 tys. zł. Działania ratowników trwały 2h i 14 min.

W działaniach wzięły udział następujące siły i środki:

PSP - 4 zastępy, 10 ratowników

OSP - 2 zastępy, 4 ratowników

Policja

 

Wykaz zastępów:

PSP Starogard Gdański: GCBA 5/24, GLBA 1,5/12, SLRd, SLOp

OSP Starogard Gdański GBA 2,5/25, SH-18

 

Foto : Lemi

 
Boże Narodzenie 2008 Drukuj Email
Wpisany przez Marcin Lemke   
wtorek, 23 grudnia 2008 23:21

 

 
Ćwiczenia - kościół pw. św. Wojciecha. Drukuj Email
Wpisany przez Marcin Lemke   
środa, 10 grudnia 2008 17:20
Image
Prąd wody z SH-18.
Dnia 10 grudnia starogardzcy strażacy ćwiczyli na kolejnym obiekcie sakralnym. Tym razem był to kościół pw. św. Wojciecha. Ćwiczenia zaczęły się o godz., 10:00 kiedy to proboszcz tej parafii powiadomił miejscowy CPR o pożarze w kościele.

 

 

 

 

 

 

 

 

Na miejsce działań skierowano 5 zastępów, PSP i 2 zastępy OSP Starogard. Podobnie jak w poprzednich ćwiczeniach symulowany pożar wybucha w trakcie prac związanych z konserwacją organów. Po przybyciu na miejsce ratownicy zabezpieczyli teren działań a następnie poszczególne zastępy przystąpiły do wyznaczonych działań

 

GLBA  1,5/12 z PSP Starogard Gd.
Dojazd pierwszych jednostek na miejsce zdarzenia.

- zastęp GLBA wprowadzenie roty z prądem gaśniczym na balkon gdzie usytuowane były organy
- zastęp GCBA wprowadzenie roty z prądem gaśniczym po drabinie SD-30 przez balkon zewnętrzny
- zastęp SLRt sprawienie namiotu pneumatycznego służącego jako punkt medyczny oraz opieka osobami poszkodowanymi
- zastęp GBA z OSP podanie prądu wody z wysięgnika SH-18 oraz budowa linii zasilającej.

 

Budowa lini zasilającej....

Marek & Marcin przy naszym GBA

 

W związku z silnym zadymieniem ratownicy pracowali w aparatach ODO. Poza wymienionymi tutaj ogólnie zadaniami poszczególne roty sukcesywnie przeszukiwały nawy kościoła, odnajdując 2 osoby poszkodowane i przekazując je do punktu medycznego.
Po opanowaniu sytuacji wnętrze budynku zostaje przewietrzone za pomocą 2 agregatów oddymiających a następnie przekazane proboszczowi. Po zwinięciu sprzętu zorganizowana zostaje zbiórka, na której dowództwo KP oraz JRG przekazuje swoje spostrzeżenia dotyczące ćwiczeń

 

Siy i środki - widok z balkonu kościoła.

Od lewej: SD-30, GLBA 1,5/12 aw tle GCBA5/24 oraz SLRT i namiot pneumatyczny.

 

Siły i środki - widok z balkonu kościoła

Nasz GBA 2,5/25 , SLRr, oraz kosz z SH-18

 

Nie sposób opisać wszystkich działań poszczególnych rot i zastępów, ale dzięki skomplikowanemu scenariuszowi ratownicy mieli naprawdę trudne zadanie do wykonania. Dzięki ciągłemu doskonaleniu swoich umiejętności na pewno poradzą sobie podczas prowadzenia realnych działań ratowniczo - gaśniczyc

 

Zbiórka po ćwiczeniach.

Podsumowanie ćwiczeń - czyli to co zanotowało sprawne oko dowódcy.


W ćwiczeniach wzięły udział następujące siły i środki:

PSP - 5 zastępów, 10 ratowników

OSP - 2 zastępy 7 ratowników

Wykaz zastępów:

PSP Starogard Gdański: GCBA 5/24, GLBA 1,5/12, SLRt , SD 30, SLOp

OSP Starogard Gdański GBA 2,5/25, SH-18

 

 

Podziękowania dla dowództwa KP i JRG za pomoc w opracowaniu artykułu.

Zdjęcia z ćwiczeń już wkrótce w Galerii.

 

Foto:Lemi

 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 następna > ostatnia >>

Strona 12 z 17

Linki sponsorowane

Pogoda u nas

Odwiedziło nas:

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj102
mod_vvisit_counterWczoraj83
mod_vvisit_counterW tym miesiącu831
mod_vvisit_counterW tamtym miesiącu3705
mod_vvisit_counterOgółem1858698

Użytkowników (ostatnie 20 min.): 2
Dzisiaj jest: 10 Lip, 2020

Sonda

Czy podoba Ci się nasza strona?
 
Copyright © 2005 - 2020 OSP Starogard Gd. - Ochotnicza Straż Pożarna w Starogardzie Gdańskim. Our site is valid CSS Our site is valid XHTML 1.0 Transitional