OSP Starogard Gd. - Ochotnicza Straż Pożarna w Starogardzie Gdańskim
Pożar mieszkania - ul. Szumana Drukuj Email
Wpisany przez Marcin Lemke   
piątek, 08 sierpnia 2008 23:04

 

Ratownicy z OSP Starogard
Nasi ratownicy - już po akcji...
Dnia 30 lipca o godz. 20:16 straż pożarna w Starogardzie Gdańskim zostaje poinformowana o pożarze mieszkania w bloku na ul. Szumana. Wśród zadysponowanych jednostek są również nasi ratownicy z OSP Starogard Gd.

 

 

Już po 2 min od zadysponowania na miejsce przybywają 4 zastępy Państwowej straży Pozarnej oraz GBA 2.5/25 z naszej OSP. Po przybyciu ma miejsce strażacy zastają dym wydobywający się z mieszkania na pierwszym piętrze
Samochody z PSP z widokiem na
Ratownicy wyposażeni w aparaty ochrony dróg oddechowych wyważyli drzwi do mieszkania i po przeszukaniu pomieszczeń odnaleźli 23 letniego mieszkańca, którego ewakuowali. Podano prąd wody z szybkiego natarcia do pomieszczenia kuchennego, ponieważ to właśnie tam znajdowało się źródło ognia. W czasie oczekiwania na przyjazd karetki osobie poszkodowanej pierwszej pomocy udzielają strażacy z zastępu SLRt. W mieszkaniu w którym wybuchł pożar trwa dogaszanie, oraz oddymianie pomieszczeń. Po przybyciu karaetki poszkodowany zostaje przekazany jej załodze, a strażacy kończą akcję, zwijaja sprzęt i wracają do jednostki.
5 zastępów na miejscu
Siły i środki na miejscu zdarzenia ..... wystarczające!
Pożar ten został skwalifikowany jako mały. Ratownicy podali 1 prądy wody w natarciu. Zużyto ok. 1m3 wody. Wstępnie straty wyceniono na ok. 20 tyś zł. zaś uratowane mienie na 1000 tyś. zł. Działania ratowników trwały 34 min.

 

W działaniach wzięły udział następujące siły i srodki:

PSP - 4 zastępy, 10 ratowników

OSP - 1 zastęp 5 ratowników

Policja

Pogotowie ratunkowe

Wykaz zastępów:

PSP Starogard Gdański: GCBA 5/24, GLBA 1,5/12, SLRR, SLOp

OSP Starogard Gdański GBA 2,5/25

 

Foto: Lemi, M. Kirschner

 
Sprzątanie na "Berlince" Drukuj Email
Wpisany przez Marcin Lemke   
środa, 06 sierpnia 2008 22:22

 

 

Skrzyżowanie na DK 22
Sprzątanie jezdni trwa....

 

24 lipca Powiatowe Stanowisko Kierowania otrzymuje informacje że na drodze krajowej nr 22 doszło do rozsypania betonu. Na miejsce zostają zadysponowane 2 zastępy PSP oraz GBA z OSP Starogard Gd.

 521-90 i 529-83 na miejscu zdarzenia...
W tle SLRR i strażacy sprzątający rozsypany beton...
Do tego niecodziennego zdarzenia zadysponowano SLRt i SLRR z przyczepką z PSP oraz GBA 2.5/25 z naszej OSP. Po przybyciu na miejsce ratownicy zastali rozsypany suchy beton na dwóch pasach skrzyżowania ulic Jagiełły oraz Żwirki i Wigury. Policjantka z Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymała ruch i strażacy za pomocą mioteł i łopat uprzątnęli jezdnię i załadowali rozsypany beton do przyczepki. Następnie zastępy udały się na krzyżowanie ulic Zblewskiej i Juranda ze Spychowa gdzie zastano podobną sytuację. Po uprzątnięciu tego odcinka drogi zastępy zakończyły działania i udały się do jednostki. Czas pracy ratowników : 55 minut.
Skrzyżowanie Zblewska - Juranda ze Spychowa
Pozamiatać załadować .... i można wracać
Siły i środki biorące udział w zdarzeniu:
PSP - 2 zastępy, 4 ratowników
OSP - 1 zastęp, 5 ratowników
Wykaz zastępów:
PSP Starogard Gdański: SLRt, SLRR
OSP Starogard Gdański: GBA 2,5/25
Zdjęcie na pamiątkę......
Policjantka z WRD która wstrzymała ruch na czas działań.

Foto: Lemi

 
Bliskie spotkanie z szerszeniami Drukuj Email
Wpisany przez Marcin Lemke   
wtorek, 22 lipca 2008 21:01

Dziś (22 lipca) ok. godz. 16:30 nasi ratownicy zostali zadysponowani do usunięcia kokonu szerszeni w miejscowości Kokoszkowy. Do tego zdarzenia udaliśmy się zastępem GBA 2,5/25.

Image
Mój pierwszy raz... ;-)))

Tym razem nasi strażacy musieli udać się do miejscowości Kokoszkowy gdzie na terenie jednej z posesji przy ul. Spokojnej zlokalizowany był kokon szerszeni. Ze wstępnych informacji wynikało iż kokon umiejscowiony jest w starym, używanym przez dzieci do zabawy samochodzie kempingowym. Córka właściciela tego pojazdu powiedziała rodzicom że w samochodzie latają duże bąki lub osy. Zaniepokojeni rodzice nie pozostawili tego sygnału bez odzewu, i przy sprawdzaniu pojazdu dokonali porażającego odkrycia. W zabudowie pojazdu ukryte było gniazdo tych żądlących owadów.

Niewygodnie ale bezpiecznie.

Po przybyciu na miejsce i rozpoznaniu sytuacji zadanie zebrania kokonu do worka powierzono dh Michałowi. Po ubraniu specjalnego grubego ubrania ochronnego które zabezpiecza ratownika przed ukąszeniem szerszenia gniazdo zostało zebrane do worka i wywiezione do pobliskiego lasu. Choć był to pierwszy kokon szerszeni w karierze Michała akcja przebiegła sprawnie, przydatne okazały się wcześniejsze doświadczenia z akcji usuwania kokonów os. Bo szerszeń to taka "przerośnięta osa" ;-))
Image
Gniazdo spakowane ale szerszenie już niedługo odzyskają wolność.

Foto: Lemi

 
Wypadek na drodze krajowej nr 22 - Rokocin Drukuj Email
Wpisany przez Marcin Lemke   
niedziela, 20 lipca 2008 20:59

Dnia 19 lipca o godz 10:04 do PSK w Starogardzie Gd. wpływa informacja o wypadku drogowym z udziałem motorowerzysty. Zgłaszającym wypadek był dowódca zastępu 529-82 (SH-18 z OSP Starogard) który wracając z usuwania roju pszczół dojechał na miejsce zdarzenia.

W trakcie powrotu z akcji usuwania roju pszczół na ul. Wiejskiej nasi ratownicy znaleźli się na miejscu wypadku. Na drodze krajowej nr 22 w okolicy Rokocina doszło do potrącenia motorowerzysty przez samochód dostawczy marki Mercedes. Po przekazaniu meldunku do PSK zadysponowano jeszcze SLRt z PSP Starogard oraz karetkę pogotowia. W tym czasie nasi ratownicy zabezpieczeli miejsce zdarzenia, udzielili osobie poszkodowanej pomocy przedmedycznej oraz pokierowali ruchem do czasu przybycia policji. Poszkodowanego 34-letniego mężczyznę (przytomy z podejżeniem złamania jeden z kończyn dolnych) przekazano przybyłemu na miejsce zespołowi pogotownia ratunkowego. Następnie na miejsce wkroczyli policjanci spożądzając stosowną dokumentację. Po zakończeniu tych czynności strażacy uprzątneli jezdnie, oba zastępy zakończyły działania i wróciły do jednostki. Czas akcji : 38 min.

W działaniach wzięły udział następujące siły i srodki:

PSP - 1 zastęp, 3 ratowników

OSP - 1 zastęp, 3 ratowników

Policja, Pogotowie Ratunkowe

Wykaz zastępów:

PSP Starogard Gdański:  SLRt

OSP Starogard Gdański:  SH-18

 
Sezon na osy... Drukuj Email
Wpisany przez Marcin Lemke   
poniedziałek, 14 lipca 2008 20:57

14.07.2008.

Nasz przeciwnik
W ciągu ostatnich dni Starogardzcy ochotnicy wielokrotnie wzywani byli do usunięcia kokonów os i szerszeni. Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym wyzwaniem jakiemu muszą stawić czoła strażacy.


 

 

 

Najczęściej strażacy są wzywani do usunięcia gniazd os z budynków mieszkalnych (szczególnie strychów i poddaszy) oraz pomieszczeń gospodarczych (garaże itp.). Jak widać nasi ratownicy są przygotowani nie tylko do walki z ogniem. W czasie usuwania kokonów pracują w specjalnych strojach które zapewniają bezpieczeństwo i zmniejszają ryzyko ugryzienia. Osy z natury nie są niebezpieczne dla człowieka, niestety niekiedy zdarza się że zakładają swe siedziska zbyt blisko ludzi. Wtedy najczęściej potrzebna jest pomoc strażaków lub innej wyspecjalizowanej w usuwaniu owadów firmy.

 

Czasem i administrator strony musi powalczyć z osami.....

Co powinniśmy wiedzieć o osach i szerszeniach:

- w jednym dużym kokonie może znajdować się nawet do 10.000 os, szerszenie tworzą mniej liczebne kolonie

- osy i szerszenie są zarówno pożyteczne (zapylają kwiaty i zabijają insekty – komary muchy itp.) jak i szkodliwe (przenoszą choroby, niszczą drzewa ozdobne i owocowe, uszkadzają owoce itp.)

- osy są szczególnie drażliwe w upalne dni, w przypadku dużej ilości osób w pobliżu gniazda oraz drażnią je niektóre zapachy oraz kolory

- owady te nie atakują bez powodu, dlatego też lepiej nie podchodzić zbyt blisko i nie próbować niszczyć ich gniazd

- ukąszenie nawet przez kilka owadów nie jest niebezpieczne dla życia i zdrowia człowieka (jest natomiast bardzo nieprzyjemne) wyjątek stanowią osoby uczulone na jad osy, tu niezbędna jest natychmiastowa pomoc lekarska

 

Dh Marek przygotowuje się do wejścia

Co zrobić w przypadku pojawienia się siedliska tych owadów w naszym sąsiedztwie:

- najlepiej pozostawić kokon os lub szerszeni w spokoju, jeżeli naprawdę nie stanowią dla nas niebezpieczeństwa można go usunąć jesienią gdy będzie już pusty

- jeżeli uważamy że kokon stanowi zagrożenie możemy powiadomić wyspecjalizowaną firmę która zajmuje się usuwaniem owadów i insektów, lub powiadomić straż pożarną

- jeżeli chcemy samodzielnie usunąć kokon (nie zalecane dla osób niedoświadczonych) najlepiej robić to późnym wieczorem lub wczesnym rankiem gdy wszystkie owady znajdują się w gnieździe, i przenieść je w miejsce nieuczęszczane przez ludzi (las lub łąki – nie wolno zabijać tych w sumie pożytecznych owadów)

- nigdy nie próbować niszczyć gniazda – takie działanie jest gwarancją ataku całego roju i dotkliwego pokąsania

 

Nic tak człowieka nie obudzi jak kokon os z samego rana

W przypadku użądlenia przez osę lub szerszenia:

- oziębić ukąszone miejsce lodem

- posmarować je maścią antyhistaminową

- nasi przodkowie stosowali okłady z rozcieńczonego octu, rozkrojonej cebuli lub korzenia pietruszki

- w przypadku pojawienia się reakcji alergicznych konieczna może okazać się pomoc lekarska (dla osób szczególnie uczulonych może to być nawet stan zagrożenia życia)

- w przypadku ugryzienia w język, usta lub szyję (okolice dróg oddechowych) skorzystać z pomocy lekarskiej, powstała w wyniku ukąszenia opuchlizna może doprowadzić uduszenia.

Kokon zapakowany do worka, teraz czas na wycieczkę do lasu....

 

 

Foto: Lemi

 
Miejskie zawody sportowo - pożarnicze Drukuj Email
Wpisany przez Marcin Lemke   
niedziela, 22 czerwca 2008 23:55

 

W piątek 20 czerwca na terenie Państwowego Stada Ogierów odbyły się miejskie zawody Ochotniczych Straży Pożarnych. Strażacy rywalizowali w dwóch konkurencjach: ćwiczenie bojowe i rzut odcinkiem W-52.

 

W zawodach wzięły udział 3 jednostki z terenu naszego miasta. Poza naszą jednostką udział wzięła Zakładowa Ochotnicza Straż Pożarna z „Destylarni Sobieski” oraz Zakładowa Ochotnicza Straż Pożarna z Fabryki Mebli Okrętowych „Famos”. Jako pierwszą konkurencję rozegrano ćwiczenie bojowe. Tak jak i rok temu bezkonkurencyjni okazali się druhowie z „Destylarni Sobieski” Po zakończeniu ćwiczeń klasyfikacja wyglądała następująco:

I miejsce: ZOSP „Destylarnia Sobieski” z czasem 53 sek.

II miejsce OSP Starogard z czasem 56,4 sek.

III miejsce ZOSP „Famos” z czasem 58.8 sek.

Kolejną konkurencją był rzut odcinkiem W-52 do celu. W zadaniu tym 2 strażaków wykonuje po 2 rozwinięcia odcinka zwiniętego w pojedynczy krąg w kierunku słupka ustawionego 15 m od linii startu. Wygrywa ta drużyna, która w sumie uzyska najmniejsze odległości między słupkiem a odcinkiem. Naszą jednostkę reprezentowali dh Marcin Wojcicki i Marcin Lemke.

 

Marcin & Marcin - przygotowania do rzutu odcinkiem W-52

Po wykonaniu wszystkich rzutów komisja sędziowska podsumowała poszczególne wyniki i wyglądały one następująco:

I miejsce: ZOSP „Famos”

II miejsce: OSP Starogard

III miejsce: ZOSP „Destylarnia Sobieski”

Po rozegraniu tych konkurencji nastąpiło oficjalne ogłoszenie zwycięzców, wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy, a także drobne upominki przekazane przez „Destylarnię Sobieski”. Niektórzy z ratowników zostali uhonorowani Medalami za Zasługi Dla Pożarnictwa, oraz odznakami „Strażak Wzorowy”. Ogłoszono zakończenie zawodów, a strażacy zasiedli do stołów gdzie przy grochówce wspominano lepsze i gorsze chwile.

 

Dowódcy drużyn odebrali pamiątkowe dyplomy.
 
Wypadek na ul. Lubichowskiej Drukuj Email
Wpisany przez Marcin Lemke   
niedziela, 22 czerwca 2008 23:53

Dnia 19 czerwca na skrzyżowaniu ulic Lubichowskiej i Okrężnej dzoszło do wypadku w którym udział brały 2 pojazdy.

Usuwanie zwisającej lampy....

 

 

 

 

 

 

 

Zgłoszenie o wypadku wpłynęło do PSK w Starogardzie ok godz. 9:40. Na miejsce zdarzenia zadysponowano 3 zastępy straży pozarnej. Po przybyciu na miejsce ratownicy zastali 2 pojazdy po wypadku. Mercedes Sprinter leżał przewrócony na prawy bok a peugeot wbił się w słup oświetleniowy.  Teren został zabezpieczony, jednakże w wyniku uderzenia w słup uszkodzona została latania która wisiała na kablu jak na włosku w każdej chwili grożąc upadkiem.Zadysponowano SH-18 z OSP Starogard.

Sytuacja wyglądała naprawdę groźnie

Przybyłe na miejsce Pogotowie  Energetyczne  odcięło dopływ prądu  a następnie za pomocą  wysięgnika  zdjęto zagrażający element oświetleniowy. Następnie do pracy wkroczyła policja wykonując dokumentację konieczną do ustalenia przyczyn wypadku. Po zakończeniu tych prac samochody usunięto z jezdni i posprzątano pozostałości powypadkowe. Działania strażaków trwały 1h i 52 min.

 

Strażak i pracownik energetyki w koszu SH-18

W działaniach wzięły udział następujące siły i srodki:

PSP - 3 zastępy

OSP - 1 zastęp, 2 ratowników

Policja

Pogotowie Energetyczne

Wykaz zastępów:

PSP Starogard Gdański: GLBA 1,5/12, SLRt, SLOp

OSP Starogard Gdański:  SH-18

 

Foto: dh Marek Liss

 
Powiatowe Zawody MDP oraz Ratownictwa Medycznego Drukuj Email
Wpisany przez Marcin Lemke   
niedziela, 15 czerwca 2008 10:50

Dnia 14 czerwca na stadionie im. Kazimierza Deyny odbyły się powiatowe zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, oraz Powiatowe Zawody Ratownictwa Medycznego.

OSP Czarna woda ratuje podtopionego..

Nasi ratownicy zajęli II miejsce!!!
Nasi ratownicy zajęli II miejsce!!!!

 

 

 

 

POWIATOWE ZAWODY RATOWNICTWA MEDYCZNEGO

Do zawodów w ratownictwie medycznym stanęło 13 drużyn reprezentujących jednostki z naszego powiatu. Pierwszym zadaniem, przed jakim stanęli zawodnicy było udzielenie pomocy przedmedycznej 7 –letniemu chłopcu, który uległ podtopieniu w wyniku skoku „na główkę” Po uporaniu się z częścią praktyczną zawodnicy musieli odpowiedzieć na pytania teoretyczne związane z wykonywanym zadaniem.

Kolejnym zadaniem było udzielenie pomocy mężczyźnie, który zasłabł w trakcie prowadzenia pojazdu. Z wywiadu, jaki przeprowadzono z żoną poszkodowanego wynikło, iż osoba ta leczy się na chorobę wieńcową. Po wykonaniu części praktycznej również tutaj strażacy musieli wykazać się wiedzą teoretyczną. Za poprawne wykonanie obu zadań można było uzyskać maksymalnie 400 pkt.

 

Nasi ratownicy- od prawej: Danka, Andrzej, Sebastian i Marcin.

Wyniki ogłoszone na koniec zawodów bardzo mile zaskoczyły starogardzkich ochotników. Nasza drużyna w składzie: Andrzej Biernat, Danuta Jankowska, Sebastian Kucharczyk i Marcin Lemke zajęła II miejsce tracąc w klasyfikacji ogólnej jedynie 17,5 pt. do zwycięskiej drużyny z OSP Osiek. Serdecznie gratulujemy ochotnikom z Osieka i jednocześnie zapewniamy, że w przyszłym roku rywalizacja będzie równie zaciekła.

 

Nagrodami za kolejne miejsca były:

I miejsce:   zestaw do tlenoterapii,

II miejsce:  butla tlenowa,

III miejsce: butla tlenowa.

Poza tym wszystkie drużyny otrzymały zestawy uzupełniające do torby medycznej PSP-R1

Ostateczna klasyfikacja była następująca:

I miejsce:    OSP Osiek z wynikiem 360pkt.

II miejsce:   OSP Starogard Gdański z wynikiem 342,5 pkt.

III miejsce:  OSP Skórcz z wynikiem 305 pkt.

IV miejsce:  OSP Sucumin (gm. Starogard) z wynikiem 300 pkt.

V miejsce:    OSP Czarna Woda z wynikiem 295 pkt.

VI miejsce:   OSP Kaliska z wynikiem 290 pkt.

VII miejsce:  OSP Zblewo z wynikiem 285 pkt.

VIII miejsce: OSP Leśna Jania (gm. Smętowo) i OSP Lubichowo z wynikiem 277,5 pkt.

IX miejsce:  OSP (gm. Skórcz) z wynkiem 270 pkt.

X miejsce:   OSP Skarszewy z wynikiem 245 pkt.

XI miejsce:  OSP Bobowo z wynikiem 205 pkt

XII miejsce: OSP Osieczna z wynikiem 200 pkt.

 

POWIATOWE ZAWODY MŁODZIEŻOWYCH DRUŻYN POŻARNICZYCH

Równocześnie z zawodami w ratownictwie medycznym odbywały się zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Tu do rywalizacji stanęło łącznie 16 drużyn MDP w tym 4 dziewczęce.

 

Ćwiczenie bojowe - pierwsza rrota w natarciu !

Pierwszym zadaniem była sztafeta pożarnicza. Następnie wszystkie drużyny ćwiczyły tzw. „bojówkę”, czyli wykonanie zadania bojowego na czas. Trzecim zadaniem był rzut odcinkiem do celu, a ostatnie przelewanie wody odcinkiem W-75.

 

Przelewanie wody odcinkiem W-75 - ostra rywalizacja a i wody nikt nie żałował ;-)

 

Zawody te okazały się nie tylko sprawdzeniem przygotowania MDP ale także okazją do nauki zdrowej rywalizacji, zasad fair play, czy w końcu okazji do świetnej zabawy i poznania rówieśników z innych jednostek.

Wyniki ostatecznej klasyfikacji:

Drużyny dziewcząt:

I miejsce   : OSP Klonówka (gm. Starogard) z wynikiem 236 pkt.

II miejsce:  OSP Bobowo z wynikiem 252 pkt.

III miejsce: OSP Pączewo (gm. Skórcz) z wynikiem 277 pkt.

IV miejsce:  OSP Semlin (gm. Zblewo) z wynikiem 299 pkt.

Drużyny chłopców:

I miejsce:     OSP Sucumin (gm. Starogard) z wynikiem 182 pkt.

II miejsce:   OSP  Czarna Woda z wynikiem 192 pkt.

III miejsce:  OSP Zielona Góra (gm. Lubichowo) z wynikiem 206 pkt.

IV miejsce:  OSP Smętowo i OSP Wlk. Bukowiec (gm. Skórcz) z wynikiem 210 pkt.

V miejsce:    OSP Skórcz z wynikiem 213 pkt.

VI miejsce:  OSP Bobowo z wynikiem 225 pkt.

VII miejsce:  OSP Starogard z wynikiem 232 pkt.

VIII miejsce: OSP Kaliska z wynikiem 233 pkt.

IX miejsce:    OSP Semlin (gm Zblewo) z wynikiem 240 pkt.

X miejsce:     OSP Osieczna z wynikiem 244 pkt.

XI miejsce:    OSP Kasparus (gm Osiek) z wynikiem 251 pkt.

 

W trakcie zawodów można było zjeść pyszną strażacką grochówkę którą podawały dziewczyny należące do naszej OSP i MDP.

 

Strażacka grochówka cieszyła się sporym zainteresowaniem ;-)

 

Podsumowując były to bardzo udane zawody zarówno pod względem frekwencji jak i pogody, co zauważyli również zaproszeni goście. Na koniec wypada pogratulować zwycięzcom a pozostałym drużynom życzyć sukcesów w dążeniu do coraz to lepszych wyników.

Więcej zdjęć z zawodów do zobaczenia w Galerii.

Foto: Lemi

 
Nowy sprzęt na wyposażeniu OSP Drukuj Email
Wpisany przez Marcin Lemke   
czwartek, 05 czerwca 2008 17:46

Data 3 czerwca 2008 będzie na pewno bardzo długo pamiętany przez starogardzkich ochotników. Właśnie tego dnia nasza jednostka otrzymała długo oczekiwany sprzęt hydrauliczny renomowanej firmy LUKAS.

 

Sprzęt zainstalowano na GBA 2.5/25

Ratowniczy sprzęt hydrauliczny jest bardzo ważnym wyposażeniem strażaków. Wbrew obiegowym opiniom nie służy on wyłącznie do uwalniania osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Jest on niezastąpiony w przypadku katastrof budowlanych lub awarii i zagrożeń chemicznych gdzie w ciągu kilku sekund można np. zacisnąć uszkodzoną rurę. Sprzęt jest napędzany hydraulicznie więc nie ma obawy o powstawanie iskier (jak ma to miejsce w przypadku silników elektrycznych) Przydaje się w tak prozaicznych przypadkach jak otwarcie drzwi w mieszkaniu. Można powiedzieć że użycie sprzętu jest ograniczone jedynie pomysłowością ratowników.

 

W skład zestawu jaki otrzymała nasza jednostka wchodzą:

1. Pompa hydrauliczna P 640 SG

Pompa hydrauliczna P640 SG foto. www.lukas.de

Typ silnika:                             spalinowy 4-suwowy

Moc silnika:                             2,6 Kw.

Max wydajność pompy:            2 x 2,65 litra

Zbiornik oleju hydraulicznego:  7,5 litra

Waga:                                     35 kg

 

 

2. Podwójne zwijadło przewodów hydraulicznych DHR 20

Podwójne zwijadło przewodów hydraulicznych DHR 20 foto. www.lukas.de

Długość przewodów:  20 m

Waga:                       34 kg

 

 

Nożyce hydrauliczne S 530

Nożyce hydrauliczne S 530 foto www.lukas.de

Max. nacisk:                74 tony

Max. rozwarcie ostrzy: 28,3 cm

Wag :                         17,9 kg

 

 

Rozpieracz ramieniowy SP 310

Rozpieracz ramieniowy SP 310 foto. www.lukas.de

Max. siła rozpierania:     26,1 tony

Max. rozwarcie ramion:  72 cm

Max. siła ściskania:        12,4 tony

Max. siła naciągu:          5,2 tony

Waga:                           19,6 kg

 

 

Rozpieracz kolumnowy R 420

Rozpieracz kolumnowy R 420 foto. www.lukas.de

Max. siła rozpierania:             27,2 tony

Max. długość:                        105,5 cm

Długość w stanie spoczynku:  48 cm

Waga:                                   16,7 kg

 

 

Wszystkie te urządzenia posiadają połączenia w technologii STREAMLINE. Co to oznacza? Po pierwsze urządzenia te są o 10% „silniejsze” od narzędzi poprzedniej generacji. Czas przygotowania sprzętu do pracy jest krótszy ponieważ ratownik podpina tylko 1 wspólne dla całego narzędzia złącze. Możliwość przełączania sprzętu „pod ciśnieniem” dzięki czemu narzędzie pracujące na drugiej linii może nieprzerwanie pracować.

 

Lewa strona naszego GBA - wyposażenie rat. technicznego
 
Fatalny piątek - ku przestrodze!!! Drukuj Email
Wpisany przez Marcin Lemke   
sobota, 31 maja 2008 16:12

521-90 na miejscu zdarzenia...
W piątek 30 maja na starogardzkich drogach panował spory ruch. Niestety nie obeszło się bez wypadków i związanych z tym interwencji straży pożarnej.

 

 

 

 

Policja zorganizowała ruch wachadłowy
Pierwsze zdarzenie maiło miejsce na ul. Zblewskiej (droga krajowa 22) ok godz. 16:20. Doszło tu do kolizji 3 samochodów osobowych - toyoty, fiata seicento i volkswagena passata. Na miejsce zdarzenia został zadysponowany SLRt oraz SLOp z PSP Starogard. Strażacy zabezpieczyli miejsce wypadku i  zneutralizowali wycieki płynów eksploatacyjnych za pomocą sorbentu. Dwie poszkodowane kobiet zostały odwiezione karetką pogotowia do szpitala św Jana w Starogardzie.
Skutki kolizji...

Następnie miejsce zdarzenia przekazano do dyspozycji policji  i techników policyjnych którzy sporządzili dokumentację  konieczną do wyjaśnienia tego zdarzenia. W wyniku wypadku pas ruchu w kierunku Malborka został zablokowany, a ruch odbywał sie wahadłowo co doprowadziło do powstania sporych korków.

 

Skrzyżowanie Żwirki i Wigury z ul. Skalskiego - miejsce wypadku...

Kolejne zdarzenie miało miejsce ok godz. 21:25 na skrzyżowaniu ulic Żwirki i Wigury z ulicą Skalskiego. Doszło tam do zderzenia 2 samochodów osobowych marki: ford fiesta i mercedes. Po dwóch minutach od zgłoszenia wypadku na miejsce dojechał SLRt z PSP Starogard.Po zabezpieczaniu miejsca zdarzenia  udzielono pomocy 1 osobie poszkodowanej a następnie przekazano ją przybyłej na miejsce załodze karetki pogotowia.

 

Zastęp SLRt z PSP Starogard dojechał po 2 min od przyjęcia zgłoszenia.

Następnie do pracy przystąpili policyjni technicy. Po zakończeniu ich działań strażacy uprzątnęli jednię i zastęp wrócił do jednostki. Prawdopodobną przyczyną wypadku było wymuszenie pierwszeństwa przejazdu przez  osobę kierującą mercedesem.

 

Mam nadzieję że te zdjęcia oraz artykuł skłoni naszych zmotoryzowanych  czytelników do chwili zastanowienia. To przede wszystkim od NAS zależy niebezpieczeństwo na drogach naszego miasta.

 

Foto: Lemi

 
Pożar w Owidzu (zaktualizowany) Drukuj Email
Wpisany przez Marcin Lemke   
piątek, 23 maja 2008 20:38

W piątek 23 maja po godz. 18 doszło do  pożaru zabudowań gospodarczych w Owidzu, gmina Starogard. Do zdarzenia wyjechało łącznie 5 zastępów straży pożarnej.

Pożar rozwinął się na poddaszu...

529-83 z OSP Starogard i 521-21 z PSP Starogard w tle

 

Zgłoszenie o pożarze wpłynęło drogą telefoniczną o godz. 18:43. Na miejsce zostały zadysponowane 3 zastępy PSP Starogard oraz 2 zastępy OSP (po jednym ze Starogardu i Bobowa) Po 6 minutach pierwszy wóz strażacki dociera we wskazane miejsce.  Po przybyciu na miejsce ratownicy zabezpieczyli teren działań i podali 1 prądy wody w obronie oraz 2 prądy wody w natarciu na palącą się drewnianą szopę przybudowaną do dwukondygnacyjnego budynku gospodarczego. Szopy nie udało się uratować, pożar był już na tyle rozwinięty, że strawił ją doszczętnie. Niestety płomienie przeniosły się również na piętro budynku gospodarczego (a właściwie poddasze) gdzie składowana była słoma. Tu sytuacja nie była taka prosta, ponieważ nie łatwo zlokalizować taki pożar.

 

Ze względu na problemy z zasilaniem (zbyt niskie ciśnienie wody w sieci hydrantowej) zastęp z OSP Bobowo został skierowany do zbudowania stanowiska wodnego przy oddalonym o ok. 100m stawie. Po opanowaniu sytuacji i zlokalizowaniu pożaru przewietrzono wszystkie zadymione pomieszczenia. Poszycie dachu zostało schłodzone 1 prądem wody.  Strażacy rozebrali część nadpalonego dachu oraz drewnianego stropu. Resztę tlącej się słomy usunięto z poddasza a następnie przelano prądem wody.

Rozbiórka i dogaszanie nadpalonego dachu

 

Pożar ten został skwalifikowany jako mały i objął pow. ok 35m2. Ratownicy podali w sumie 3 prądy wody. Zużyto ok. 20m3 wody którą pobierano z poliskiego zbiornika wodnego.  Wstępnie straty wyceniono na ok. 20 tyś zł. zaś uratowane mienie na 100 tyś. zł. Działania ratowników trwały 1h i 53 min.

 

W działaniach wzięły udział następujące siły i srodki:

PSP - 3 zastępy, 7 ratowników

OSP - 2 zastępy 7 ratowników

Policja

Wykaz zastępów:

PSP Starogard Gdański: GCBA 5/24, GLBA 1,5/12, SLOp

OSP Bobowo: GBA 1,6/16

OSP Starogard Gdański  GBA 2,5/25

 

Zdjęcia naszych dzielnych strażaków można obejrzeć w Galerii.

Foto:Lemi

 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 następna > ostatnia >>

Strona 14 z 17

Linki sponsorowane

Pogoda u nas

Odwiedziło nas:

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj95
mod_vvisit_counterWczoraj83
mod_vvisit_counterW tym miesiącu824
mod_vvisit_counterW tamtym miesiącu3705
mod_vvisit_counterOgółem1858691

Użytkowników (ostatnie 20 min.): 2
Dzisiaj jest: 10 Lip, 2020

Sonda

Czy podoba Ci się nasza strona?
 
Copyright © 2005 - 2020 OSP Starogard Gd. - Ochotnicza Straż Pożarna w Starogardzie Gdańskim. Our site is valid CSS Our site is valid XHTML 1.0 Transitional